REKLAMA
REKLAMA

Święta za pasem. Na przygotowania wydajemy coraz więcej pieniędzy

SANOK / PODKARPACIE. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! Przygotowania do nich widać także w Sanoku. Na Rynku i głównych ulicach można już podziwiać świecące ozdoby i choinki. Przystrojone witryny sklepów zachęcają do zakupów. Czy i tym razem wydamy więcej niż w poprzednim roku?

Dorośli szukają prezentów po choinkę, dzieci zaś pomysłów na świąteczne ozdoby. Statystyki mówią, że mimo kryzysu, Polacy z roku na rok przeznaczają na ten czas coraz więcej pieniędzy.

Nasz budżet obejmuje nie tylko wigilijne potrawy, ale także wystrój domu i prezenty. Zdecydowanie najwięcej czasu pochłaniają przygotowania świątecznych potraw i wypieków. Z biegiem lat podział kuchennych obowiązków ulega wyrównaniu. Zadaniem mężczyzn nie jest już tylko rozwieszenie światełek czy zabicie karpia. Panowie coraz częściej próbują swoich sił w lepieniu pierogów czy gotowaniu barszczu.

Ale to nie wszystkie świąteczne zadania mieszkańców naszego regionu. Mimo pośpiechu, znajdujemy czas na uszanowanie tradycji. Do najbardziej kultywowanych zwyczajów należą: dzielnie się opłatkiem, składanie sobie życzeń (98%), ubieranie choinki (94%), przygotowanie nakrycia dla niespodziewanego gościa (91%) oraz dochowywanie wigilijnego postu (89%). Tradycja nakazuje również, aby pod świąteczny obrus włożyć odrobinę sianka, a do świątecznego stołu zasiąść po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. W Wigilię o północy dorośli udają się na pasterkę, a dzieci nasłuchują odgłosów domowych zwierząt w nadziei, że przemówią ludzkim głosem. Jednak niektóre zwyczaje powoli odchodzą w zapomnienie. Należą do nich np. wysyłanie świątecznych kartek oraz odwiedziny kolędników.

W natłoku świątecznych przygotowań nie zapominajmy jednak o tym, co powinno być najważniejsze w ten czas. Podzielmy się nim z rodziną, wypełniając każdą chwilę radością i miłością .

źródło: Red., CBOS / „Święta Bożego Narodzenia 2013 – Komercyjne czy tradycyjne”

foto: flickr.com / Tim Hamilton

09-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)