REKLAMA
REKLAMA

TREPCZA: Zaduszki Wojenne z modlitwą o pokój. Pamięć w kształcie granicznego słupa

TREPCZA. W bliskości Dnia Zadusznych w parku „Kwitnąca Akacja” z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Trepczy zaplanowane zostały na piątek 31 października 2014 roku w samo południe „Zaduszki Wojenne z modlitwą o pokój”.

W programie przewidziane jest odsłonięcie w Kwaterze Katyńskiej skromnej granitowej tablicy poświęconej „PAMIĘCI OFIAR GOLGOTY WSCHODU”.

Ich los bywał tragiczny, jak obywateli państwa, które było przedmiotem inwazji. Wyłamywane, rozrywane, wycinane, palone przez najeźdźcę  znikały bezpowrotnie z granicznego krajobrazu. Mowa o biało-czerwonych słupach granicznych z godłem wyznaczających teren Rzeczypospolitej. Na wschodzie i zachodzie podobnie, jak graniczne szlabany niszczone były ze „szczególnym okrucieństwem”. Ich los był zapowiedzią smutnej rzeczywistości, która czekała wszystkich Polaków.

Liczne przymusowe wywózki do pracy w Niemczech, czy  zwłaszcza wysiedlenia na bezkresne tereny ZSRR, które spotkały tysiące Rodaków to wciąż „biała plama” w naszej historii. Obok skrytobójczo zamordowanych oficerów zwanych „kwiatem polskiej inteligencji” należy pamiętać o ofiarach katorżniczej pracy w syberyjskiej tajdze, kopalniach Workuty, budujących lepianki w kazachskim stepie i innych miejscach, aż po daleką Kamczatkę. Wielu umierało z głodu, zimna i … nieopisanej tęsknoty za Polską. Tylko niektórym udało się powrócić na „Ojczyzny łono”. Chociaż do jej prawdziwej suwerenności była jeszcze daleka droga byli szczęśliwi. Przekraczając nową, ustaloną zgodnie z jałtańskim porządkiem i przesuniętą na zachód granicę mieli w oczach łzy na widok orzełka i biało-czerwonych barw.

W bliskości Dnia Zadusznych w parku „Kwitnąca Akacja” z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Trepczy zaplanowane zostały na piątek 31 października 2014 roku w samo południe „Zaduszki Wojenne z modlitwą o pokój”.  W programie przewidziane jest odsłonięcie   w Kwaterze Katyńskiej skromnej granitowej tablicy poświęconej „PAMIĘCI OFIAR GOLGOTY WSCHODU”. Wykonana w zaprzyjaźnionej sanockiej pracowni kamieniarskiej ufundowana została przez mieszkańców Trepczy, także najmłodszych przez zakup cegiełki – daru serca od symbolicznej złotówki. Umieszczona będzie na cokole w kształcie granicznego słupa. Jego pęknięcie na całej długości  z wypisanymi datami 1 i 17 września 1939 roku symbolizować będzie IV rozbiór Polski, dokonany przez faszystowskie Niemcy i sowiecką Rosję wraz z całym ogromem cierpień, które stały się udziałem naszych Rodaków.

UWAGA! W razie niepogody – deszczu i zimna –  spotkanie odbędzie się przy sprzyjającej pogodzie w pierwszym tygodniu listopada br.

„Ojczyzna to ziemia i groby…
Narody tracąc pamięć, tracą życie.”

W piątek 31 października 2014 roku o godz. 12,00 odbędą się w parku „Kwitnąca Akacja” w TREPCZY

ZADUSZKI WOJENNE
w 100-lecie wybuchu  I wojny i w 75-lecie wybuchu II wojny światowej

W Kwaterze Katyńskiej zostanie odsłonięta tablica dedykowana

PAMIĘCI OFIAR „GOLGOTY WSCHODU”

Uroczystość zakończy modlitwa o pokój na świecie

Serdecznie zapraszamy.

źródło: materiały nadesłane

23-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)