REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie sanockiego „Mechanika” na praktykach zawodowych w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech (ZDJĘCIA)

Uczniowie „Mechanika” z klasy 3 cs (kierunek technik mechanik i technik pojazdów samochodowych) przebywali na 4-tygodniowych praktykach zawodowych w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Wyjechali tam w ramach projektu mobilności „Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego

dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji”, finansowanego w 100% z programu „Leonardo da Vinci -Uczenie się przez całe życie”.

Jak twierdzą opiekunowie grupy Bożena Chabros-Jaklik i Marek Skalski, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku świetnie sobie radzili w nowym środowisku, a co najważniejsze uczyli się języka angielskiego „w zastraszającym tempie”. Oprócz codziennego uczęszczania na praktyki zawodowe do Highbury College w Portsmouth (ich angielski instruktor zawodu Franz Hanswenzl twierdził, że  praktykanci z „Mechanika” są najlepsi ze wszystkich uczących się tam w grup), chłopcy z 3cs poznali również kulturę brytyjską, biorąc udział w różnych zajęciach kulturalnych takich jak wieczorki towarzyskie i filmowe oraz konwersacje w języku angielskim.

Warte podkreślenia jest, iż podczas całego pobytu uczniowie brali udział aż w sześciu wycieczkach. Najwięcej wrażeń „kulturowych” dostarczył pobyt w pamiętającym czasy rzymskie Bath i oczywiście w Londynie. W ramach praktyki zawodowej mieli okazję zobaczyć fabrykę legendy motoryzacji- Jaguara w Birmingham oraz  Mercedes-Benz World w Brookland. Byli również w prestiżowym Haynes International Motor Museum, w Sparkford Somerset, w którym znajduje się największa w Wielkiej Brytanii  kolekcja ponad 400 niesamowitych samochodów i motocykli  z całego świata  oraz w muzeum motoryzacji Beaulien Motor Museum.

W wolnych chwilach uczniowie chodzili też na kręgle, do siłowni, a niektórzy również do skateparku, który w Portsmouth jest po prostu super.

Z punktu widzenia uczniów największe obawy przed wyjazdem budziła perspektywa zamieszkania pojedynczo u rodzin brytyjskich. Okazało się jednak, że jest to bezcenna lekcja żywego języka angielskiego oraz życia codziennego  odwiedzanego kraju. Co więcej, chłopcy mieli okazję nawiązania bliższych kontaktów ze swoimi gospodarzami, a nawet dzięki swoim umiejętnościom naprawy samochodów, czy spawania okazali się dla nich pomocni. Dobry przykład stanowią Krystian i Dawid, którzy wrócili z listami pochwalnymi dla swoich rodziców i z zaproszeniami do odwiedzin w przyszłości.

Nie tylko Brytyjczycy poznali się na mechanikach z Sanoka. Jako, że większość praktykantów dzieliła mieszkania i spotykała się po południu na wspomnianych zajęciach kulturowych z uczestnikami innych projektów z Polski oraz innych krajów, mieli oni możliwość  pozyskania nowych przyjaciół. Jeżeli mówimy o męskich przyjaźniach – szczególnie chętnie integrowali się Hiszpanie( co zaowocowało planami spotkań podczas najbliższych wakacji), zaś w damskich przyjaźniach nasi panowie okazali się patriotami.

Na wspomnienie zasługuje także „wątek rowerkowy” – otóż Piotrek i Kuba nie wyobrażali sobie spędzenia miesiąca bez swoich BMX-ów, szczególnie gdy zobaczyli zdęcia z miejscowego skateparku. Rowerki zostały więc pracowicie rozmontowane i przesłane do Wielkiej Brytanii, gdzie były używane do wykonywania różnych zwariowanych trików.

Przypominamy, że projekt sanockiego „Mechanika” został bardzo wysoko oceniony przez unijnych ekspertów w konkursie projektów mobilności w ramach programu „Uczenie się przez całe życie- Leonardo da Vinci”. W konkursie w 2013 r. do Narodowej Agencji wpłynęło 711 wniosków, zatwierdzono 122 projekty staży zagranicznych, a projekt „Mechanika” został sklasyfikowany na bardzo wysokim 5 miejscu! Dzięki projektowi szkoła otrzymała 99712,00 euro na projekty mobilności dla swoich uczniów. Przed wyjazdem na praktyki zawodowe uczniowie odbyli w swojej szkole przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne, dzięki czemu dużo łatwiej było im zaaklimatyzować się w nowym środowisku.

Jednym z najważniejszych  rezultatów projektu jest  uzyskanie dokumentu Europass Mobilność, stanowiącego potwierdzenie okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego. Jest to ważny dokument dla osób poszukujących pracy w Unii Europejskiej.

Dzięki udziałowi w projekcie, praktykanci z pewnością zwiększą swoje szanse na europejskim i krajowym rynku pracy.

W listopadzie w ramach projektu wyjedzie kolejna, 15-osobowa grupa uczniów uczących się w „Mechaniku” na kierunkach technik telekomunikacji i technik teleinformatyk. Młodzież wyjedzie do Plymouth, gdzie, podobnie jak ich koledzy z 3 cs będą odbywać 4-tygodniową praktykę.

Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu są sponsorowane ze środków unijnych!  Za przelot do Anglii, zakwaterowanie, wyżywienie, imprezy kulturalne, kieszonkowe i zajęcia językowe „Mechanik” płaci ze środków unijnych, które pozyskał w ramach projektu! Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem.

Warto dodać, że „Mechanik” złożył takżer wniosek o dofinansowanie kolejnego projektu, tym razem w ramach programu „Erasmus+, który również został bardzo wysoko oceniony i zgodnie z planem w następnym roku 48 uczniów z ZS2 wyjedzie na praktyki zawodowe do Portugalii, Hiszpanii i Włoch.

Koordynatorkami projektu są anglistki sanockiego „Mechanika”- panie Bożena Chabros-Jaklik i Jowita Nazarkiewicz.

źródło: materiały nadesłane

13-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)