REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie sanockiego „Mechanika” na praktykach zawodowych w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech (ZDJĘCIA)

Uczniowie „Mechanika” z klasy 3 cs (kierunek technik mechanik i technik pojazdów samochodowych) przebywali na 4-tygodniowych praktykach zawodowych w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Wyjechali tam w ramach projektu mobilności „Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego

dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji”, finansowanego w 100% z programu „Leonardo da Vinci -Uczenie się przez całe życie”.

Jak twierdzą opiekunowie grupy Bożena Chabros-Jaklik i Marek Skalski, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku świetnie sobie radzili w nowym środowisku, a co najważniejsze uczyli się języka angielskiego „w zastraszającym tempie”. Oprócz codziennego uczęszczania na praktyki zawodowe do Highbury College w Portsmouth (ich angielski instruktor zawodu Franz Hanswenzl twierdził, że  praktykanci z „Mechanika” są najlepsi ze wszystkich uczących się tam w grup), chłopcy z 3cs poznali również kulturę brytyjską, biorąc udział w różnych zajęciach kulturalnych takich jak wieczorki towarzyskie i filmowe oraz konwersacje w języku angielskim.

Warte podkreślenia jest, iż podczas całego pobytu uczniowie brali udział aż w sześciu wycieczkach. Najwięcej wrażeń „kulturowych” dostarczył pobyt w pamiętającym czasy rzymskie Bath i oczywiście w Londynie. W ramach praktyki zawodowej mieli okazję zobaczyć fabrykę legendy motoryzacji- Jaguara w Birmingham oraz  Mercedes-Benz World w Brookland. Byli również w prestiżowym Haynes International Motor Museum, w Sparkford Somerset, w którym znajduje się największa w Wielkiej Brytanii  kolekcja ponad 400 niesamowitych samochodów i motocykli  z całego świata  oraz w muzeum motoryzacji Beaulien Motor Museum.

W wolnych chwilach uczniowie chodzili też na kręgle, do siłowni, a niektórzy również do skateparku, który w Portsmouth jest po prostu super.

Z punktu widzenia uczniów największe obawy przed wyjazdem budziła perspektywa zamieszkania pojedynczo u rodzin brytyjskich. Okazało się jednak, że jest to bezcenna lekcja żywego języka angielskiego oraz życia codziennego  odwiedzanego kraju. Co więcej, chłopcy mieli okazję nawiązania bliższych kontaktów ze swoimi gospodarzami, a nawet dzięki swoim umiejętnościom naprawy samochodów, czy spawania okazali się dla nich pomocni. Dobry przykład stanowią Krystian i Dawid, którzy wrócili z listami pochwalnymi dla swoich rodziców i z zaproszeniami do odwiedzin w przyszłości.

Nie tylko Brytyjczycy poznali się na mechanikach z Sanoka. Jako, że większość praktykantów dzieliła mieszkania i spotykała się po południu na wspomnianych zajęciach kulturowych z uczestnikami innych projektów z Polski oraz innych krajów, mieli oni możliwość  pozyskania nowych przyjaciół. Jeżeli mówimy o męskich przyjaźniach – szczególnie chętnie integrowali się Hiszpanie( co zaowocowało planami spotkań podczas najbliższych wakacji), zaś w damskich przyjaźniach nasi panowie okazali się patriotami.

Na wspomnienie zasługuje także „wątek rowerkowy” – otóż Piotrek i Kuba nie wyobrażali sobie spędzenia miesiąca bez swoich BMX-ów, szczególnie gdy zobaczyli zdęcia z miejscowego skateparku. Rowerki zostały więc pracowicie rozmontowane i przesłane do Wielkiej Brytanii, gdzie były używane do wykonywania różnych zwariowanych trików.

Przypominamy, że projekt sanockiego „Mechanika” został bardzo wysoko oceniony przez unijnych ekspertów w konkursie projektów mobilności w ramach programu „Uczenie się przez całe życie- Leonardo da Vinci”. W konkursie w 2013 r. do Narodowej Agencji wpłynęło 711 wniosków, zatwierdzono 122 projekty staży zagranicznych, a projekt „Mechanika” został sklasyfikowany na bardzo wysokim 5 miejscu! Dzięki projektowi szkoła otrzymała 99712,00 euro na projekty mobilności dla swoich uczniów. Przed wyjazdem na praktyki zawodowe uczniowie odbyli w swojej szkole przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne, dzięki czemu dużo łatwiej było im zaaklimatyzować się w nowym środowisku.

Jednym z najważniejszych  rezultatów projektu jest  uzyskanie dokumentu Europass Mobilność, stanowiącego potwierdzenie okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego. Jest to ważny dokument dla osób poszukujących pracy w Unii Europejskiej.

Dzięki udziałowi w projekcie, praktykanci z pewnością zwiększą swoje szanse na europejskim i krajowym rynku pracy.

W listopadzie w ramach projektu wyjedzie kolejna, 15-osobowa grupa uczniów uczących się w „Mechaniku” na kierunkach technik telekomunikacji i technik teleinformatyk. Młodzież wyjedzie do Plymouth, gdzie, podobnie jak ich koledzy z 3 cs będą odbywać 4-tygodniową praktykę.

Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu są sponsorowane ze środków unijnych!  Za przelot do Anglii, zakwaterowanie, wyżywienie, imprezy kulturalne, kieszonkowe i zajęcia językowe „Mechanik” płaci ze środków unijnych, które pozyskał w ramach projektu! Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem.

Warto dodać, że „Mechanik” złożył takżer wniosek o dofinansowanie kolejnego projektu, tym razem w ramach programu „Erasmus+, który również został bardzo wysoko oceniony i zgodnie z planem w następnym roku 48 uczniów z ZS2 wyjedzie na praktyki zawodowe do Portugalii, Hiszpanii i Włoch.

Koordynatorkami projektu są anglistki sanockiego „Mechanika”- panie Bożena Chabros-Jaklik i Jowita Nazarkiewicz.

źródło: materiały nadesłane

13-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)