REKLAMA
REKLAMA

W minionym roku ,,zieloną granicę” przekroczyło ponad 70 osób

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Z Afganistanu i Iranu przez Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację a potem przez Polskę do Niemiec i do Szwecji – taką trasę zaplanowało sobie trzech  nastolatków, bracia bliźniacy z Afganistanu (18 lat) i ich kolega z Iranu (17). Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną w miejscowości Widełka niedaleko Kolbuszowej na Podkarpaciu.

Kilka dni później, tuż przy polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano dwóch imigrantów z Iranu. Wszyscy oni mieli zamiar przez Polskę dotrzeć na Zachód Europy.

23 grudnia funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Rzeszowa otrzymali informację od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji z Kolbuszowej o trzech cudzoziemcach przebywających w rejonie stacji paliw w m. Widełka. Na miejsce udali się funkcjonariusze SG z Rzeszowa. Zastali tam młodych mężczyzn o ciemnej karnacji. Nie posiadali oni żadnych dokumentów. Mieli natomiast mapę Europy i ok. 500 euro. Wyjaśnili, że od paru dni podróżują „stopem” korzystając z uprzejmości kierowców samochodów wiozących towar z Południa Europy. Celem eskapady dwóch  Afgańczyków miały być Niemcy, a kolega z Iranu udawał się do brata w Szwecji. Zostali zatrzymani. Sąd Rejonowy w Kolbuszowej wydał postanowienie o umieszczeniu imigrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Obecnie czeka ich wydalenie z Polski.

Również, 30 grudnia br. funkcjonariusze SG z Horyńca-Zdroju zatrzymali w m. Werchrata dwóch ob. Iranu (31,34l.), którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Chcieli dotrzeć do Niemiec. Aktualnie, trwają czynności związane z ustalaniem  okoliczności nielegalnego przekroczenia granicy państwa.

W 2013 roku, za przekroczenie „zielonej granicy” na Podkarpaciu w celach migracyjnych zatrzymano łącznie ponad 70 osób.

Wśród zatrzymanych imigrantów dominują cudzoziemcy migrujący z krajów azjatyckich: Afganistanu, Iranu, Turcji, Syrii, Wietnamu, ale zatrzymywano również Afrykańczyków z: Sudanu, Mali, Wybrzeża Kości Słoniowej, Erytrei i Somali.

W większości przypadków nielegalna migracja tych osób spowodowana jest trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną w kraju pochodzenia oraz chęcią dołączenia do rodzin lub znajomych przebywających w krajach Europy Zachodniej.

materiał nadesłany

02-01-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)