REKLAMA
REKLAMA

W Zagórzu powstaje Jednostka Obrony Terytorialnej im. Konfederatów barskich (FILM)

W Zagórzu powstaje Jednostka Obrony Terytorialnej im. Konfederatów barskich (FILM)

ZAGÓRZ. W Zagórzu powstaje Jednostka Obrony Terytorialnej im. Konfederatów barskich. Spotkanie założycielskie zaplanowano na 29 listopada – czyli dokładnie w 242. rocznicę ostatniej bitwy w czasie konfederacji barskiej, kiedy broniono klasztoru w Zagórzu.

W latach 2011-2014 na terenie Gminy Zagórz przy wsparciu ze strony lokalnego samorządu zrealizowano cykl projektów służących podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz koordynacji działań: służb, Ochotniczych Straży Pożarnych i partnerów społecznych (m.in. szkół) na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych.

W toku realizacji takich, inicjatyw jak: Wakacyjna Akademia Patriotyzmu Lokalnego, Polsko – Ukraińska Akademia Bezpieczeństwa i Współpracy Bieszczady 2012, Obywatelska Międzynarodowa Akademia Bezpieczeństwa Publicznego (OMABP) ,,Zielone Bieszczady 2013” oraz Polsko – Ukraińska Akademia Bezpieczeństwa i Integracji Europejskiej „Zielone Bieszczady 2014” – nastąpiła integracja osób i środowisk, którym leży na sercu bezpieczeństwo lokalnych społeczności, jak również kultywowanie tradycji patriotycznych i niepodległościowych.

Efektem wielu spotkań, konsultacji oraz twórczej wymiany doświadczeń jest koncepcja utworzenia Zagórskiej Jednostki Obrony Terytorialnej (ZJOT) im. Konfederatów Barskich wpisująca się w główne założenia kampanii społecznej zainicjowanej przez Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl – Ruch Na Rzecz Obrony Terytorialnej. Choć szczegółowy program szkoleń i regulamin ZJOT są na etapie opracowywania, to oferta Jednostki adresowana jest do osób w dwóch grupach wiekowych. Sekcja młodzieżowa (wiek: 13 – 18 lat) oraz sekcja dla dorosłych (wiek: od 18 lat wzwyż).

Punktem wyjścia do podnoszenia żołnierskich kwalifikacji będzie szkolenie ogólnowojskowe (unitarne). W dalszej kolejności w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych przewidywana jest organizacja obozów, zgrupowań oraz specjalistycznych kursów z zakresu technik samoobrony, survivalu strzelectwa i innych.

Osoby zainteresowane przystąpieniem lub współpracą ze ZJOT (także spoza terenu Miasta i Gminy Zagórz) proszone są o wypełnienie formularza kontaktowego. W najbliższym czasie (połowa listopada br.) planowane jest zorganizowanie zebrania założycielskiego, w trakcie którego ustalone zostaną kwestie formalno – organizacyjne jak również harmonogram dalszych działań. Ostateczne rozwiązania, we wszystkich aspektach funkcjonowania ZJOT będą wypadkową wiedzy, doświadczeń oraz pomysłów jej Członkiń i Członków. Licząc na dużą, obywatelską aktywność w tym zakresie, serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy.

Z poważaniem:
ppłk rez. Andrzej Siwiec
Jerzy Zuba

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ewakuacja zagórskiego gimnazjum! Międzynarodowa akcja służb ratowniczych (FILM, ZDJĘCIA)

Bandyci zaatakowali autokar z kibicami… Wielkie manewry w Gminie Zagórz (WIĘCEJ ZDJĘĆ)

ZAGÓRZ: Groźny wypadek z udziałem dilerów narkotykowych. Przestępcy barykadują się szkole (FILM, ZDJĘCIA)


foto: archiwum Esanok.pl

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej obronaterytorialna.eu.

źródło: Red., www.obronaterytorialna.eu

05-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)