REKLAMA
REKLAMA

Wykład „Instytut Niemieckich Prac na Wschodzie” w ramach szkolenia teoretycznego

SANOK / PODKARPACIE. Zarząd Koła Przewodników Beskidzkich, Terenowych i Pilotów Wycieczek przy Oddziale PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku zaprasza na szkolenie teoretyczne. Wykład  pt. Institut für Deutsche Ostarbeit* (Instytut Niemieckich Prac na Wschodzie) wygłosi prof. dr hab. Zbigniew Libera.Sala Rotunda na sanockim zamku
20 lutego 2014 r. (czwartek) godz. 18:00* IDO – Utworzona przez nazistowskich Niemców w Krakowie w latach 1940-1945 placówka naukowa o charakterze zwłaszcza antropologiczno-etnograficznym z siedzibą w Collegium Maius.Jej zadaniem było zbieranie materiałów o domniemanym niemieckim charakterze ziem polskich.

Institut für Deutsche Ostarbeit posiadał kilkanaście sekcji zajmujących się rozmaitymi dyscyplinami nauki. Kilka sekcji, w tym głównie sekcja rasowa i ludoznawcza (niem. Sektion Rassen und Volkstumsforschung), kierowana przez antropologów austriackich, podejmowało terenowe misje badawcze. Badania prowadzono na Podhalu, ziemi sądeckiej, koloniach niemieckich powstałych na terenie Polski w XVIII/XIX w. oraz na wsiach łemkowskich. W badaniach chodziło zarówno o politykę ekonomiczną, jak i etniczną – wydzielenie grup etnicznych i segregację ludności. IDO zatrudniała przy tym miejscowych ekspertów na niższych funkcjach pomocniczych, niezbędnych z uwagi na językowe i merytoryczne kompetencje.

Koło Przewodników Beskidzkich,
Terenowych i Pilotów Wycieczek
przy Oddziale PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku
ul. 3 Maja 2, 38-500 Sanok
tel.: 13 463 21 71; 662 149 277
e-mail: przewodnicybieszczady@wp.pl

19-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)