REKLAMA
REKLAMA

Wystawa malarstwa Jana Ekierta w Muzeum Historycznym w Sanoku

SANOK . PODKARPACIE. Muzeum Historyczne w Sanok zaprasza na wystawę malarstwa Jana Ekierta ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Wystawa w Muzeum Historycznym w Sanoku czynna do 28 lipca 2014 r.

Jan Ekiert (1907 Kombornia – 1993 Paryż), artysta malarz.
Uczył się malarstwa u Jana Narcyza Korybuta Daszkiewicza w Miejscu Piastowym, a po przyjeździe do Paryża, w 1945 r., w Académie de la Grande Chaumière, L’École Supérieure des Beaux-Arts i Académie d’André Lhote. W 1951 r. poślubił malarkę Eleonorę Reinhold i zamieszkał na rue Tourlaque na Montmartre. Brał udział w wystawach w Salon de l’Art Libre, w Salonie Jesiennym, w Galerie M. Bénézit, w Nora Art Gallery w Jerozolimie. W Polsce jego prace zostały pokazane w 1985 r. w Muzeum Okręgowym w Krośnie. Artysta podarował swoje prace Muzeum Historycznemu w Sanoku, Muzeum Okręgowemu w Krośnie, Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie i Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. W jego twórczości dominują problemy kolorystyczne. Z szkoły Lhote’a wyniósł zmysł konstrukcji i geometrycznego upraszczania. Tworzył także kompozycje abstrakcyjne. Najbardziej cenił swoje obrazy pejzażowe, w których poszukiwał własnych rozwiązań kolorystycznych.

Jan Ekiert, Val de Fée, 1974 r., płótno olej. Fot. D. Szuwalski

Jan Ekiert i jego żona Eleonora Reinhold-Ekiert (1905-1984), pracownia na rue Tourlaque na Montmartre w Paryżu, ok. 1955 r.

12-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)