REKLAMA
REKLAMA

Wzmocniona ochrona na granicy państwa

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 28 maja, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Wojtkowej, koordynowali ćwiczenia w ramach szkolenia rotacyjnego pododdziałów Narodowych Sił Rezerwowych. Zadanie ćwiczebne dotyczyło strategii ochrony granicy państwowej

podczas wystąpienia zagrożeń transgranicznych w tym masowej, nielegalnej migracji.

W  ramach poligonu 1 kompania Narodowych Sił Rezerwowych Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Rzeszowa, wspierana instruktorami z 14 dywizjonu artylerii samobieżnej, w rejonie bieszczadzkiej placówki Straży Granicznej w Wojtkowej realizowała zintegrowane zajęcia ćwiczebne. Tematem szkolenia było: „Wzmocnienie ochrony granicy państwowej podczas wystąpienia sytuacji kryzysowej”.

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Wojtkowej uczestniczyli najpierw w zajęciach teoretycznych w Trzciańcu, a następnie w praktycznym koordynowaniu działań prowadzonych bezpośrednio na granicy państwa.

Scenariusz ćwiczeń zakładał hipotetyczną sytuację w wyniku której na skutek niestabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej w państwie sąsiednim narastają niepokoje społeczne, pogarsza się sytuacja gospodarcza w następstwie czego dochodzi do załamania poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego. W skutek takiej sytuacji  miejscowa ludność, przemytnicy oraz nielegalni migranci coraz częściej w nielegalny sposób próbują przedostawać się na terytorium Polski. Na potrzeby ćwiczenia stworzona została grupa nielegalnych migrantów, których pozorowali żołnierze pod kierunkiem funkcjonariusza SG.

Działania pościgowe i graniczne trwały kilka godzin i zakończyły się pełnym sukcesem.

Po zakończeniu zajęć plutony zostały przegrupowane do Trzciańca gdzie koordynator ćwiczenia wraz z Komendantem placówki SG z Wojtkowej ppłk SG Mariuszem Wróblem podsumowali ćwiczenie i omówili przyjętą strategię działania.

BOSG

04-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)