REKLAMA
PBS Dydnia
REKLAMA

Wzmocniona ochrona na granicy państwa

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 28 maja, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Wojtkowej, koordynowali ćwiczenia w ramach szkolenia rotacyjnego pododdziałów Narodowych Sił Rezerwowych. Zadanie ćwiczebne dotyczyło strategii ochrony granicy państwowej

podczas wystąpienia zagrożeń transgranicznych w tym masowej, nielegalnej migracji.

W  ramach poligonu 1 kompania Narodowych Sił Rezerwowych Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Rzeszowa, wspierana instruktorami z 14 dywizjonu artylerii samobieżnej, w rejonie bieszczadzkiej placówki Straży Granicznej w Wojtkowej realizowała zintegrowane zajęcia ćwiczebne. Tematem szkolenia było: „Wzmocnienie ochrony granicy państwowej podczas wystąpienia sytuacji kryzysowej”.

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Wojtkowej uczestniczyli najpierw w zajęciach teoretycznych w Trzciańcu, a następnie w praktycznym koordynowaniu działań prowadzonych bezpośrednio na granicy państwa.

Scenariusz ćwiczeń zakładał hipotetyczną sytuację w wyniku której na skutek niestabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej w państwie sąsiednim narastają niepokoje społeczne, pogarsza się sytuacja gospodarcza w następstwie czego dochodzi do załamania poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego. W skutek takiej sytuacji  miejscowa ludność, przemytnicy oraz nielegalni migranci coraz częściej w nielegalny sposób próbują przedostawać się na terytorium Polski. Na potrzeby ćwiczenia stworzona została grupa nielegalnych migrantów, których pozorowali żołnierze pod kierunkiem funkcjonariusza SG.

Działania pościgowe i graniczne trwały kilka godzin i zakończyły się pełnym sukcesem.

Po zakończeniu zajęć plutony zostały przegrupowane do Trzciańca gdzie koordynator ćwiczenia wraz z Komendantem placówki SG z Wojtkowej ppłk SG Mariuszem Wróblem podsumowali ćwiczenie i omówili przyjętą strategię działania.

BOSG

04-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)