REKLAMA
REKLAMA

XI Festyn Rodzinny w Nowotańcu (ZDJĘCIA)

Przez kolejnych jedenaście lat na terenie Gminy Bukowsko organizowane są uroczystości związane z obchodami Dnia Wojska Polskiego. Zachowanie cykliczności i coroczna organizacja jest możliwa dzięki stałej współpracy Wójta Gminy Bukowsko, Piotra Błażejowskiego z Departamentem Wychowania, będącym częścią Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.

Zaznaczyć należy przy tej okazji, że współpraca trwa już blisko 20 lat i przynosi obustronne, wymierne korzyści. W ramach tej współpracy, na terenie gminy organizowane są szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych. Sztandarowe inicjatywy to siedemnasta już edycja „Regionalnego Turnieju Sprawności Obronnej” dla młodzieży gimnazjalnej czy piętnasta edycja dedykowana żołnierzom rezerwy z udziałem drużyn z zaprzyjaźnionej gminy słowackiej – Topolovka.

Wracając do tegorocznego festynu w Nowotańcu, warto podkreślić bardzo aktywny udział jednostki OSP z Nowotańca a osobiście, Tomasza Długosza. Urząd Gminy w Bukowsku, od strony organizacji i nadzoru, reprezentowała Teresa Pałys, natomiast logistykę z namiotami i nagłośnieniem zabezpieczyło Biuro Promocji Gminy Bukowsko. Tradycyjnie, komisję wystawiła Powiatowa Straż Pożarna z Sanoka. Przewodniczącym komisji był: Starszy Kapitan, Robert Wojciechowski a uzupełniali komisję panowie; Grzegorz Oleniacz, Roman Adamski i Kamil Jaślar. Sekretariat zawodów prowadziła Starszy Inspektor, Sabina Kowalczyk, natomiast spikerem zawodów był, piszący to sprawozdanie, Jan Muszański, reprezentujący Gminę Bukowsko.

W części konkursowej zawodów wystąpiło dziewięć jednostek OSP z Gminy Bukowsko (drużyny męskie), były to drużyny reprezentujące: Bukowsko, Nowotaniec, Nadolany, Pobiedno, Tokarnię, Wolę Sękową, Nagórzany, Wolicę oraz Zboiska. W tej kategorii zwyciężyła drużyna Nadolan przed Wolą Sękową i Nagórzanami (różnica 1,4 sekundy w bojówce). W kategorii drużyn kobiecych również wygrały Nadolany przed Wolicą, Nowotańcem i Pobiednem. W tej kategorii, gościnnie wystąpiła drużyna kobiet z OSP Długie, w ramach treningu przed zawodami rangi wojewódzkiej. W kategorii najmłodszych wystąpiły dziewczęta z Woli Sękowej i z braku konkurencji swoją kategorię, bezapelacyjnie wygrały. Na zakończenie zawodów, puchary ufundowane prywatnie przez Roberta Pieszczocha, zostały wręczone drużynom. Medale i nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Bukowsko, Piotra Błażejowskiego, wręczał sam zainteresowany w asyście Przewodniczącego Rady Leona Myrdaka. Wszyscy zawodnicy poczęstowani zostali wojskową grochówką, przygotowaną przez OSP w Nowotańcu, późniejszego organizatora, plenerowej zabawy tanecznej.

Zawodom towarzyszyła bardzo ciekawa wystawa militariów Zbigniewa Jakubowskiego, mieszkającego na granicy gmin Bukowsko i Pielnia. Niby to adres Pielnia 1, ale do bukowskiej gminy bliżej mu sentymentem a wcześniej pracą w GS Nowotaniec. Kolekcja militariów Pan Zbigniewa, budzi szacunek i podziw wszystkich którzy ją znają. Właściciel to również ciekawy narrator, potrafiący godzinami o swoich eksponatach opowiadać.

Ciekawą propozycję przygotowano dla najmłodszych, otóż warszawskie wydawnictwo „Kultura Gniewu” w ramach akcji promocyjnej, zorganizowało warsztaty pt. „Zrób sobie potwora”. Te potworki, zwierzątka wycięte z papieru można było zalaminować, żeby nie mokły podczas jesiennych spacerów. Zabawy dla dzieci było dużo a zaangażowania rodziców i dziadków jeszcze więcej. Ponadto, dzieci zjeżdżały na różnych dmuchańcach, skakały na trampolinie i dobrze się bawiły – może tylko rodzicom ubyło trochę pieniędzy.

Reasumując, stwierdzam, że impreza była tradycyjnie udana i można spokojnie przymierzać się do kolejnej w roku 2015 – już teraz zapraszam.

Jan Muszański
Zdjęcia: Adam Czapla


24-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook