REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja: Za nami I BIESIADA CZASZYŃSKA (ZDJĘCIA, WIDEO)

Aktualizacja: Za nami I BIESIADA CZASZYŃSKA (ZDJĘCIA, WIDEO)

CZASZYN / GMINA ZAGÓRZ. 24 sierpnia 2014r. odbyła się I BIESIADA CZASZYŃSKA w ramach projektu „Smaki tradycji rozsławią nasz zakątek Czaszyn w dolinie Osławy” współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowski Unii Europejskiej poprzez projekt Alpy Karpatom realizowany przez Fundację Karpacką- Polska, dofinansowany przez Gminę Zagórz.

Pomysł i wykonanie BIESIADY oddawał wielokulturowość, folklor i smaki dawnego Czaszyna.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze -członkowie Stowarzyszenia Nasz Zakątek Czaszyn i Koła Gospodyń Wiejskich w Czaszynie, którzy przedstawili montaż słowno –muzyczny, prezentujący tradycyjny ludowy obrzęd ZMÓWINY.

Po nich na scenie wystąpił  Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Osławiany” z Mokrego, który zachwycił widownię tańcem, śpiewem oraz pięknymi strojami.

Zabawne historie z życia gminy żydowskiej przedstawił Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej w spektaklu „W karczmie u Jioszka” .

W nastrój biesiadny wszystkich gości wprowadziła Kapela „Biesiada” działająca przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Sanoku, która na zakończenie występu zmuszona była do wielokrotnych bisów w związku z owacyjnym przyjęciem.

W czasie trwania biesiady wszyscy goście mogli  zasmakować tradycyjnych regionalnych  potraw i wypieków, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w  Czaszynie. Serwowano między innymi: żur chłopski, kaszankę, smalec ze skwarkami, studzieninę, pieróg gryczany, babkę ziemniaczaną, ogórki kiszone, proziaki  oraz ciasta: placek z jabłkami, sernik, ciasta drożdżowe, amoniaki.  Do degustacji zachęcały panie ubrane w zakupione z projektu stroje regionalne.

Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych prowadził Zespół Muzyczny „Progres”.
Patronat honorowy nad imprezą objął starosta sanocki.

07-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)