REKLAMA
STALNEY PSP
REKLAMA

Aktualizacja: Za nami I BIESIADA CZASZYŃSKA (ZDJĘCIA, WIDEO)

Aktualizacja: Za nami I BIESIADA CZASZYŃSKA (ZDJĘCIA, WIDEO)

CZASZYN / GMINA ZAGÓRZ. 24 sierpnia 2014r. odbyła się I BIESIADA CZASZYŃSKA w ramach projektu „Smaki tradycji rozsławią nasz zakątek Czaszyn w dolinie Osławy” współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowski Unii Europejskiej poprzez projekt Alpy Karpatom realizowany przez Fundację Karpacką- Polska, dofinansowany przez Gminę Zagórz.

Pomysł i wykonanie BIESIADY oddawał wielokulturowość, folklor i smaki dawnego Czaszyna.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze -członkowie Stowarzyszenia Nasz Zakątek Czaszyn i Koła Gospodyń Wiejskich w Czaszynie, którzy przedstawili montaż słowno –muzyczny, prezentujący tradycyjny ludowy obrzęd ZMÓWINY.

Po nich na scenie wystąpił  Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Osławiany” z Mokrego, który zachwycił widownię tańcem, śpiewem oraz pięknymi strojami.

Zabawne historie z życia gminy żydowskiej przedstawił Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej w spektaklu „W karczmie u Jioszka” .

W nastrój biesiadny wszystkich gości wprowadziła Kapela „Biesiada” działająca przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Sanoku, która na zakończenie występu zmuszona była do wielokrotnych bisów w związku z owacyjnym przyjęciem.

W czasie trwania biesiady wszyscy goście mogli  zasmakować tradycyjnych regionalnych  potraw i wypieków, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w  Czaszynie. Serwowano między innymi: żur chłopski, kaszankę, smalec ze skwarkami, studzieninę, pieróg gryczany, babkę ziemniaczaną, ogórki kiszone, proziaki  oraz ciasta: placek z jabłkami, sernik, ciasta drożdżowe, amoniaki.  Do degustacji zachęcały panie ubrane w zakupione z projektu stroje regionalne.

Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych prowadził Zespół Muzyczny „Progres”.
Patronat honorowy nad imprezą objął starosta sanocki.

07-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)