REKLAMA
REKLAMA

Zaduszki wojenne z modlitwą o pokój. Pamięć w kształcie granicznego słupa

TREPCZA / PODKARPACIE. Kwatera Katyńska w parku „Kwitnąca Akacja” wzbogaciła się o jeszcze jeden element pamięci o najnowszej historii Polski. Z darów serca mieszkańców Trepczy – także dzieci – ufundowana została granitowa tablica upamiętniająca ofiary „Golgoty Wschodu”.

To dziesiątki tysięcy Rodaków, którzy zostali przymusowo wywiezieni na rozległe tereny ZSRR. Obok skrytobójczo zamordowanych oficerów zwanych „kwiatem polskiej inteligencji” nie można zapomnieć o pracujących katorżniczo w syberyjskiej tajdze, kopalniach Workuty, budujących lepianki w kazachskim stepie i innych miejscach, aż po daleką Kamczatkę. Wielu umierało z głodu, zimna i… nieopisanej tęsknoty za Polską. Tylko niektórym udało się powrócić na „Ojczyzny łono”. Z obawy o bezpieczeństwo swoje i najbliższych nie mogli dzielić się tym, co tam przeżyli. Tablica umieszczona na symbolicznym granicznym słupie nawiązuje także do barbarzyńskiego niszczenia przez zachodnich i wschodnich okupantów wszelkich przejawów polskości. Zarówno narodowe godło jak i słupy czy graniczne szlabany znikały bezpowrotnie z granicznego krajobrazu niszczone ze „szczególnym okrucieństwem”. Ich los był zapowiedzią smutnej rzeczywistości, która czekała wszystkich Polaków.

Z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Trepczy ostatniego dnia października br. w samo południe odbyły się „Zaduszki Wojenne z modlitwą o pokój”.  Obok modlitwy za wszystkich poległych młodzież gimnazjalna przedstawiła wzruszający program słowno-muzyczny „Polskie kwiaty”, w którego finale Wójt Gminy Sanok Anna Hałas dokonała osłonięcia pamiątkowej tablicy i złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Dzieci i młodzież zapaliły światła, które umieszczono również pod Krzyżem Katyńskim, 4 dębami pamięci i tablicą WOŁYŃ 1943. Zwieńczeniem spotkania stała się modlitwa o pokój Jana Pawła II, którą odczytał miejscowy proboszcz.

Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują zaprzyjaźnionej pracowni kamieniarskiej z Sanoka i wielu innym osobom, które chętnie dopomogły w przygotowaniu miejsca i montażu tablicy oraz przygotowaniu i sprawnym przebiegu całej uroczystości.  Bóg zapłać!

materiały nadesłane

10-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook