REKLAMA
REKLAMA

Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku

Praktyki zawodowe to dla uczniów doskonała okazja, aby zdobyć pierwsze wartościowe doświadczenia w rzeczywistych warunkach pracy. A jeśli takie praktyki odbywają się za granicą wydatnie zwiększają ilość zdobywanych umiejętności i przyczyniają się do rozwoju zawodowego i osobistego stażystów.

W Zespole Szkół nr 1 w Sanoku (popularny Ekonomik) zawsze dbano o jak najlepszą jakość przygotowania uczniów do przyszłej kariery zawodowej i o wyposażenie ich w jak najwięcej umiejętności praktycznych, niezbędnych do odnalezienia się na wymagającym rynku pracy. Dlatego już od wielu lat realizuje się corocznie projekty staży zagranicznych w ramach programu Leonardo da Vinci.

Upływający rok szkolny był wyjątkowo bogaty w takie właśnie działania.

W styczniu podsumowano projekt, w ramach którego 24 uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista i technik logistyk zdobywało swoje pierwsze doświadczenia zawodowe w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

W ramach kolejnego projektu w marcu 2013 r. dwunastu techników żywienia wyjechało na Słowację. Uczniowie uczyli się swojego zawodu, ale także każdy z tych projektów dał jego uczestnikom bardzo wiele dodatkowych korzyści.

Przebywający w Wielkiej Brytanii, dzięki odbyciu kursu języka angielskiego, wydatnie wzbogacili swoje umiejętności językowe. Stażyści przebywający na Słowacji nauczyli się sztuki parzenia kawy na kursie baristy oraz tworzenia ozdób z owoców i warzyw na kursie carvingu. Te dodatkowe umiejętności potwierdzone zostały odpowiednimi certyfikatami. Oprócz tego uczniowie odpoczywali, zwiedzali, poznawali kulturę, zabytki i historię kraju, w którym mieli okazję przebywać.
– Pobyt w Plymouth to jedna z najciekawszych przygód w moim życiu – powiedział jeden z uczniów po powrocie ze stażu
w Wielkiej Brytanii.

– Słowacja to piękny kraj i wyjątkowo przyjaźni ludzie. Nawet nie przypuszczałam, że tak bardzo będzie mi się tam podobać –  stwierdziła uczennica, która wróciła ze stażu na Słowacji.

Obecnie program Leonardo da Vinci został zastąpiony przez program Erasmus +. Grupa nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 opracowała i złożyła wniosek aplikacyjny, który uzyskał dofinansowanie i bardzo wysoką 17 pozycję na liście zaakceptowanych projektów. W roku 2015 dwudziestu ośmiu  uczniów – po 7 osób z każdego zawodu nauczanego w ZS nr 1 spędzi miesiąc w Plymouth, i tam będzie się przygotowywać do wejścia na rynek pracy.

Efektem wszystkich tych działań szkoły jest wyższa jakość kształcenia zawodowego w szkole, bardziej operatywny i mobilny absolwent, lepiej wykształcony młody pracownik, cenniejszy dla przyszłego pracodawcy.

materiały nadesłane

23-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)