REKLAMA
REKLAMA

Zagraniczne staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku

Praktyki zawodowe to dla uczniów doskonała okazja, aby zdobyć pierwsze wartościowe doświadczenia w rzeczywistych warunkach pracy. A jeśli takie praktyki odbywają się za granicą wydatnie zwiększają ilość zdobywanych umiejętności i przyczyniają się do rozwoju zawodowego i osobistego stażystów.

W Zespole Szkół nr 1 w Sanoku (popularny Ekonomik) zawsze dbano o jak najlepszą jakość przygotowania uczniów do przyszłej kariery zawodowej i o wyposażenie ich w jak najwięcej umiejętności praktycznych, niezbędnych do odnalezienia się na wymagającym rynku pracy. Dlatego już od wielu lat realizuje się corocznie projekty staży zagranicznych w ramach programu Leonardo da Vinci.

Upływający rok szkolny był wyjątkowo bogaty w takie właśnie działania.

W styczniu podsumowano projekt, w ramach którego 24 uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista i technik logistyk zdobywało swoje pierwsze doświadczenia zawodowe w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

W ramach kolejnego projektu w marcu 2013 r. dwunastu techników żywienia wyjechało na Słowację. Uczniowie uczyli się swojego zawodu, ale także każdy z tych projektów dał jego uczestnikom bardzo wiele dodatkowych korzyści.

Przebywający w Wielkiej Brytanii, dzięki odbyciu kursu języka angielskiego, wydatnie wzbogacili swoje umiejętności językowe. Stażyści przebywający na Słowacji nauczyli się sztuki parzenia kawy na kursie baristy oraz tworzenia ozdób z owoców i warzyw na kursie carvingu. Te dodatkowe umiejętności potwierdzone zostały odpowiednimi certyfikatami. Oprócz tego uczniowie odpoczywali, zwiedzali, poznawali kulturę, zabytki i historię kraju, w którym mieli okazję przebywać.
– Pobyt w Plymouth to jedna z najciekawszych przygód w moim życiu – powiedział jeden z uczniów po powrocie ze stażu
w Wielkiej Brytanii.

– Słowacja to piękny kraj i wyjątkowo przyjaźni ludzie. Nawet nie przypuszczałam, że tak bardzo będzie mi się tam podobać –  stwierdziła uczennica, która wróciła ze stażu na Słowacji.

Obecnie program Leonardo da Vinci został zastąpiony przez program Erasmus +. Grupa nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 opracowała i złożyła wniosek aplikacyjny, który uzyskał dofinansowanie i bardzo wysoką 17 pozycję na liście zaakceptowanych projektów. W roku 2015 dwudziestu ośmiu  uczniów – po 7 osób z każdego zawodu nauczanego w ZS nr 1 spędzi miesiąc w Plymouth, i tam będzie się przygotowywać do wejścia na rynek pracy.

Efektem wszystkich tych działań szkoły jest wyższa jakość kształcenia zawodowego w szkole, bardziej operatywny i mobilny absolwent, lepiej wykształcony młody pracownik, cenniejszy dla przyszłego pracodawcy.

materiały nadesłane

23-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)