REKLAMA
REKLAMA

3 dni i aż 16 zatrzymanych praw jazdy. Przyczyny? Alkohol i nadmierna prędkość

SANOK / PODKARPACIE. 16 kierowców w ciągu trzech dni utraciło uprawnienia do kierowania. Jest to efekt wzmożonych działań sanockich policjantów Referatu Ruchu Drogowego. 

9 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h, natomiast 7 wsiadło za kierownicę po alkoholu.

W czasie piątkowej ( 24 lipca) służby policjanci ujawnili pięć przypadków przekroczenia prędkości o co najmniej 50 km/h przez kierujących pojazdami. Rekordzista- kierowca motocykla, miał na liczniku prędkość 125 km/h w obszarze zabudowanym. Na okres trzech miesięcy odebrano mu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W sobotę ( 25 lipca) policjanci zatrzymali prawa jazdy trzem kierowcom. Przekroczyli oni dopuszczalną prędkość o 53,57 i 59 km/h.

W poniedziałkowy poranek  policjanci Referatu Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „Trzeźwy Poranek”. Zatrzymali do kontroli 594 kierowców i sprawdzili ich stan trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że 7 kierowców miało w organizmie alkohol. Niechlubny rekordzista w Prusieku kierował tirem i miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

W efekcie przeprowadzonych dzisiejszego poranka działań trzech kierowców odpowie za przestępstwo, a czterech za wykroczenia. Wszyscy pożegnali się z prawami jazdy.


TRZEŹWY PORANEK W POWIECIE LESKIM

Lescy policjanci zbadali trzeźwość 238 kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej. Czterech spośród nich było pod wpływem alkoholu.

O godz. 4.30 w Lesku na ulicy Piłsudskiego zatrzymano do kontroli drogowej kierującego volkswagenem transporterem. 53-letni mieszkaniec Baligrodu miał w organizmie 0,69 promila. Pół godziny później w tym samym punkcie kontrolnym zatrzymany został 27-latek z Sanoka. Mężczyzna prowadził pojazd marki Lublin mając w organizmie 0,39 promila. O godz. 5.30 w Lesku na ulicy Bieszczadzkiej policjanci zatrzymali dwóch kolejnych nietrzeźwych kierowców: 53-latka z Polańczyka, jadącego peugeotem partnerem oraz 66-latka z Sanoka, jadącego fiatem seicento. Młodszy z mężczyzn miał w organizmie 0,27 promila alkoholu, starszy 0,54 promila.

Czterej kierowcy stracili prawa jazdy, a za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Dwóch odpowie za popełnienie wykroczenia, dwóch za przestępstwo.


TRZEŹWY PORANEK W BIESZCZADACH

Podczas działań przebadano blisko 300 kierujących. Wszyscy okazali się trzeźwi.

Bieszczadzcy policjanci na terenie swojego powiatu badali stan trzeźwości kierowców w kilku punktach kontrolnych. Dzięki wykorzystaniu urządzeń alcoblow można było szybko i sprawnie przebadać wielu kierowców. W trakcie działań skontrolowano 293 kierujących. Okazało się, że wszyscy byli trzeźwi.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu.Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
 
Natomiast stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W myśl przepisów kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
2134011614

foto: archiwum KWP

źródło:
KPP Sanok,
KPP Lesko,
KPP Ustrzyki Dolne

27-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)