REKLAMA
REKLAMA

8-miesięczny ,,okres próbny” dla początkujących kierowców. Będą mogli jechać maksymalnie 80 km/h

SANOK / PODKARPACIE. Od 4 stycznia 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Dodatkowe szkolenia i okres próbny pod większą kontrolą będzie musiał przejść każdy, kto zechce zostać pełnoprawnym kierowcą. To wszystko ma sprawić, że na drogach będzie bezpieczniej.

Bez zmian pozostanie forma egzaminu oraz pytania testowe. Nie oznacza to jednak, że planowane zmiany są niewielkie. Przede wszystkim każdy nowy kierowca nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym nawet jeśli znaki będą pozwalały na szybszą jazdę.

Ograniczenia prędkości dla przyszłych kierujących na tym się nie kończą – poza terenem zabudowanym będzie można jechać maksymalnie 80 km/h. To o 10 km/h mniej niż mogą jechać kierowcy z dłuższym stażem. Na drogach ekspresowych i autostradach ograniczenie będzie wynosiło 100 km/h. Taki okres próbny potrwa 8 miesięcy.

Kolejną nowością są planowane dodatkowe szkolenia, za które młody kierowca sam będzie musiał sobie zapłacić. Obowiązkowo będzie uczestniczył w teoretycznym kursie dokształcającym w zakresie ruchu drogowego, a także praktycznym szkoleniu o zagrożeniach w ruchu drogowym.

auta

Poza tym łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Jeśli w ciągu pierwszych dwóch lat posiadania uprawnień ktoś popełni dwa wykroczenia zakończone mandatem zostanie skierowany na badania psychologiczne, będzie też musiał przejść specjalny kurs reedukacyjny. Trzy wykroczenia lub przestępstwa w ruchu drogowym to już utracenie prawa jazdy.

Utrudnieniem dla nowych uczestników ruchu drogowego może być też zakaz prowadzenia pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B przez pierwsze 8 miesięcy. Nie będzie też możliwości prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem auta.

Wszyscy, którzy planują zdawanie egzaminu na prawo jazdy w 2016 roku powinni się przygotować na zaostrzone kryteria, które na pewno utrudnią życie nowym kierowcom.

red.

24-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)