REKLAMA
REKLAMA

Budowa sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 2 wstrzymana. Wykonawca plajtuje. Firmę przejmuje syndyk (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Prace przy budowie sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 2 w Sanoku czasowo wstrzymane. Czy będą kontynuowane, decyzję podejmie syndyk. Firma, która wygrała przetarg na realizację zadania, zbankrutowała. Jaka będzie przyszłość inwestycji? Odpowiedź poznamy za kilka lub kilkanaście tygodni.

– Zostało wydane już postanowienie sądu o upadłości firmy, która realizowała to zadanie. Czy inwestycja będzie realizowana czy też nie, leży teraz w gestii syndyka. Na razie musi zostać wstrzymana. Jeżeli inwestycja zostanie przerwana, będziemy musieli ogłosić nowy przetarg – wyjaśnia Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego w Jaśle wygrało przetarg na tę inwestycję ponieważ przedstawiło najbardziej korzystną propozycję pod względem ekonomicznym. Wiceburmistrz Olejko, nie ma jednak wątpliwości, że zaoferowana cena oscylowała w granicach opłacalności.

Do tej pory wykonano fundamenty oraz łącznik pomiędzy szkołą a planowaną salą gimnastyczną. Zadanie było finansowane ze środków przyznanych przez Ministerstwo Sportu. Na chwile obecną miasto ma niezapłaconą fakturę na 62 tys zł.
– Wstrzymujemy się z jej zrealizowaniem, ponieważ w świetle nowej ustawy o zamówieniach publicznych, podwykonawcy będą mogli zabiegać o płatności bezpośrednio u nas – zaznacza wiceburmistrz.

Pewne jest, że będzie konieczność prowadzenia rozmów także z ministerstwem, które dokłada się do zadania. Syndyk ma trzy miesiące na podjęcie decyzji co dalej.
– Na chwilę obecną jest rozpatrywana sprawa przyszłości tej inwestycji, a szczególnie czy będzie ona realizowana w ramach dotychczasowej umowy, czy też nie. Decyzje podejmiemy w ciągu najbliższych kilku tygodni – komentuje krótko syndyk Krzysztof Czekański.

Według przyjętego harmonogramu do końca marca obiekt miał być gotowy w stanie surowym, pod dach. Z uwagi na wstrzymanie inwestycji, termin ten jest naturalnie niemożliwy do osiągnięcia.
– Termin zakończenia prac jest wyznaczony na czerwiec 2016 roku. Do tej pory wszystko układało się zgodnie z planem. Były drobne opóźnienia z bieżącymi pracami, ale nie wpływały one na ostateczny harmonogram zadania – mówi z kolei Robert Zoszak, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Sanoku.

– Niestety teraz nie możemy nic zrobić, musimy czekać na decyzję syndyka – dodaje dyrektor.

8

Problemy wykonawcy to jedno. Druga strona medalu to trudna sytuacja finansowa miasta oraz niż demograficzny, który gimnazja dopiero dotknie.
– Sprawa na tym etapie jest trudna. W Radzie Miasta są głosy, że w obecnej sytuacji finansowej miasta, realizacja tej sali jest co najmniej wątpliwa. Jest coraz mniej dzieci i tak naprawdę nie wiadomo, jaki nabór osiągnie to gimnazjum, aby było uzasadnione prowadzenie placówki właśnie w tym budynku – podkreśla wiceburmistrz Olejko.

Gimnazjum nr 2 w Sanoku jest jedyną szkołą w mieście, która nie posiada sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Zadaniem byłego burmistrza trzeba zrobić wszystko aby doprowadzić zadanie do końca.
–  Kibicuję dyrekcji, nauczycielom, rodzicom aby przekonali burmistrza do kontynuowania inwestycji. Nie można wylanych już fundamentów zasypać ziemią, czekając na lepsze czasy – stwierdza Wojciech Blecharczyk.

Cała inwestycja ma kosztować około 2 mln zł. Tylko 600 tys. zł. pochodzi ze środków zewnętrznych. Pozostałą część ma pokryć miasto.

red.

16-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)