REKLAMA
REKLAMA

Chcieli wwieźć do Polski ostrą amunicję, wódkę i papierosy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Dwóch Polaków ( 55 i 62 l.), mieszkańców województwa małopolskiego, wracając z Ukrainy do Polski próbowało przewieźć przez granicę 175 sztuk ostrej amunicji, 516 paczek papierosów i prawie 16 litrów wódki różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Próbę przewozu przez granicę udaremnili funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki. Czujni kontrolerzy na kierunku wjazdowym do Polski zwrócili uwagę na dwóch mężczyzn podróżujących samochodem marki Chrysler. Wewnątrz samochodu zauważyli podejrzane pakunki. Wtedy zapadła decyzja, że kierowcę i pasażera trzeba skierować na kontrolę szczegółową.

20072
Przypuszczenia kontrolerów Straży Granicznej potwierdziły się. Okazało się, że przewożą nielegalną amunicję oraz towary akcyzowe. Część amunicji ukryta była w kieszeniach foteli samochodu, a część zapakowana w reklamówkę leżała na tylny siedzeniu. Papierosy znajdowały się w bagażniku pojazdu.

Polacy rozpytywani na okoliczność przewozu przez granicę amunicji i kontrabandy, twierdzili, że kierowała nimi nieznajomość przepisów w tym zakresie. Amunicję wieźli dla znajomych myśliwych i nie wiedzieli, że potrzeba pozwolenia na broń i zaświadczenia konsula RP, a alkohol i papierosy miały być spożytkowane na własne potrzeby.

2007
Straż Graniczna pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu wszczęła dochodzenie w sprawie posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji (art. 263&2 kk), a Służba Celna – sprawę karno skarbową o posiadanie towarów akcyzowych.

Po zakończeniu czynności wyjaśniających mężczyznom zezwolono na udanie się do miejsca zamieszkania.

Zatrzymane towary będą służyć jako dowody we wszczętej sprawie karnej.

Przewóz broni i amunicji regulują przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy.

20073

Art. 37 ustawy. Przywóz broni i amunicji przez obywateli polskich z państw niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej wymaga uprzedniego wydania zaświadczenia przez właściwego konsula RP.

Osoby takie przekraczając zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, zobowiązane są do pisemnego zgłoszenia właściwemu organowi celnemu przywozu broni i amunicji. Organ ten niezwłocznie przekazuje informacje zawarte w zgłoszeniu właściwemu organowi Policji. Jeżeli osoby takie nie posiadają pozwolenia na broń, są obowiązane niezwłocznie złożyć przywożoną broń i amunicję do depozytu właściwego organu celnego, a także, w terminie 14 dni od dnia przywozu broni na terytorium RP, wystąpić do właściwego organu Policji z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń. Koszty związane z deponowaniem broni i amunicji ponosi osoba składająca broń i amunicję do depozytu.

źródło: BOSG

20-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)