REKLAMA
REKLAMA

Do Sanoka przyjechali studenci z zagranicy. Uczą się polskiego (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku trwa właśnie kurs języka polskiego dla chętnych studentów z zagranicy.

Tzw. umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego, czyli umożliwienie studentom czasowego bądź stałego studiowania w zagranicznych uczelniach, jest jednym z konsekwencji reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. W sanockiej PWSZ-tce studenci z zagranicy, tj. głównie ze Słowacji, z Ukrainy i Białorusi, pojawiali się właściwie od początku jej istnienia. Korzystne położenie na pograniczu trzech państw sprawiło, że Uczelnia stała się atrakcyjna dla młodych ludzi z Euroregionu.

W nadchodzącym roku akademickim kilkunastu  absolwentów szkół średnich głównie zza wschodniej granicy rozpocznie naukę w Sanoku. Wybrali różne kierunki studiów: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, pedagogikę, edukacje muzyczną. Zorganizowany dla nich kurs języka polskiego nie jest obowiązkowy, gdyż większość z nich miała już wcześniej kontakt z polszczyzną – czy to w szkołach prowadzących lekcje polskiego, czy to w domach, jeśli rodzina ma polskie korzenie, część osób posiada także Kartę Polaka. Znają dobrze polską tradycję, kulturę, literaturę.

Mimo tego zainteresowanie kursem jest spore – młodzież chce dobrze przygotować się do intensywnej pracy podczas studiów. To dla nich także okazja do poznania Sanoka, Uczelni, swoich przyszłych wykładowców i kolegów, a także siebie nawzajem. Młodzi ludzie – młodsi niż ich polscy rówieśnicy, gdyż ukraińską maturę zdaje się w młodszym wieku niż polską – są zauroczeni miastem, przyrodą okolic, życzliwością i otwartością ludzi. Oprócz kursu języka polskiego Uczelnia pomaga także swoim nowym studentom w poszukiwaniu mieszkań, sprawach organizacyjnych i opiekuję się  nimi  na początku studiów.

Studentów z zagranicy mamy coraz więcej. Ich obecność daje szansę na promocję samej Uczelni, jak i regionu. Choć cudzoziemcy przyjeżdżają do Sanoka po wiedzę, to poza nią mają tu także okazję na nawiązanie nowych przyjaźni czy zapoznanie się z kulturą naszego  kraju i regionu. Angażują się w życie kulturalne, sportowe, rozrywkowe i społeczne Uczelni oraz miasta.

Jesteśmy otwartą Uczelnią i otwartym miastem.

materiał nadesłany

09-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij