REKLAMA
REKLAMA

Efektowna rekonstrukcja historyczna w Nowosielcach (ZDJĘCIA)

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. W Nowosielcach odbyła się rekonstrukcja historyczna walk II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej z 13 IX 1944 r. Po jej zakończeniu, uczestnicy mogli podziwiać występy Orkiestry Dętej „Lutnia” z Zarszyna, Młodzieżowej Grupy Wokalno– Instrumentalna z Nowosielec, a także Mirosława Kaźmierczaka, akrobaty z Zahutynia.

Dwudniowe uroczystości odbyły się w ramach projektu „Poszukiwacze wielokulturowej historii pogranicza”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska- Republika Słowacka 2007-2013.

Drugiego dnia uroczystości tj. 24 maja 2015 r. o godzinie 14:30 na południe od Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach odbyła się Rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 1944 roku. Całości towarzyszył emocjonalny komentarz lektora dr. hab. Andrzeja Olejki. Rekonstrukcja przeprowadzona została dla upamiętnienia dramatycznych wydarzeń z końca lata 1944 r.

Walki pod Nowosielcami i Pielnią toczyły się 13 września 1944 r. Było to pierwsze starcie bojowe żołnierzy słowackich na szlaku powrotu do domu. Rannym udzielano pomocy w szpitalu wojennym, który mieścił się w dworze. W zbiorowej mogile przed dworem pochowanych zostało około 140 żołnierzy. Formowanie II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej rozpoczęto 7 stycznia 1944 r. w Jefremowie w ZSRR. W kwietniu brygada zakończyła szkolenie w ramach którego żołnierze wykonali 16 500 skoków spadochronowych i byli gotowi do działań bojowych. Słowacka jednostka planowana była do włączenia w pomoc powstaniu na Słowacji, które wybuchło 29 sierpnia 1944 r. Jednak siły niemieckie z pogórza karpackiego uczyniły twierdzę uniemożliwiającą przerzucenie Brygady na słowacką stronę Karpat. Dlatego też Brygada stała się typową jednostką piechoty przydzieloną do 67 Strzeleckiego Korpusu Piechoty gen. Śmigłowa działającego naprzeciw Przełęczy Dukielskiej z zadaniem przejęcia jej od niemieckiego okupanta. Walki, które stoczyły oddziały czechosłowackiej w rejonie Sanoka były częścią tzw. operacji dukielsko-preszowskiej, trwającej od 8 września do 30 listopada 1944 r. Mimo zaangażowania sporych sił w trakcie zaciętych walk o wyzwolenie 15 polskich wsi brygada poniosła olbrzymie straty; poległo 143 żołnierzy, 437 zostało rannych, a 47 zaginionych. Nocą 25/26 września 1944 r. rozpoczął się przerzut II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej na teren Słowacji, gdzie kontynuowała walkę z wojskami niemieckimi.

Po rekonstrukcji walk II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej z 13 IX 1944 r. odbył się koncert Orkiestry Dętej „Lutnia” z Zarszyna oraz artystyczne występy i pokazy. Zaprezentowała się Młodzieżowa Grupa Wokalno– Instrumentalna z Nowosielec.

Następnie publiczność miała okazję podziwiać pokaz akrobatyki artystycznej w wykonaniu Mirosława Kaźmierczaka, prezesa UKS Spartanie w Zahutyniu wraz z jego niezwykle uzdolnionymi podopiecznymi. Mirosław Kaźmierczak, nazywany „Mirem” jest srebrnym medalistą Mistrzostw Polski w gimnastyce, który studiował na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jest trenerem młodych gimnastyków, zrzeszonych w klubie UKS Spartanie w Zahutyniu., powstałym w 1996 r. Dzieci i młodzież codziennie uczęszczają na zajęcia u „Mira” z gimnastyki i akrobatyki sportowej, a także z kulturystyki i fitness.  Misją tego klubu jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu wśród młodzieży szkolnej. Obszary działań UKS „Spartanie” to sport, turystyka, wypoczynek oraz wspieranie kultury fizycznej i sportu. Wielokrotne mistrzostwo Podkarpacia w różnych kategoriach wiekowych było efektem ciężkiej pracy pod czujnym okiem trenera Kaźmierczaka, który chce spełniać marzenia swoich podopiecznych. Skromność, bezinteresowność, działalność społeczna tego sportowca nie uszły uwadze opinii publicznej. W październiku 2014 r. Mirosław Kaźmierczak otrzymał wyróżnienie od redakcji tygodnika „Newsweek” dla „Społecznika roku 2014”. W Nowosielcach publiczność z zapartym tchem przyglądała się wyczynom utalentowanych akrobatów.

W dalszej kolejności zaprezentowano pokaz ratownictwa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Równocześnie na scenie przy Parku obok  Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach wystąpiła miejscowa Grupa Obrzędowa Stowarzyszenia KGW „Gniewoszanki”. Publiczności tak bardzo spodobał się żywiołowy występ Nowosielczan, że poproszono o bis. Na zakończenie części artystycznej na scenie pojawił się zespół  „Wymiatacze”, który wykonał  takie popularne  piosenki ostatnich lat jak „Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend czy „Bałkanica” zespołu Piersi. Spośród szlagierów zagrano takie złote przeboje jak „Jambalaya”, piosenkę wykonywaną niegdyś przez tragicznie zmarłą polska piosenkarkę lat 70-tych, Annę Jantar.

Wydarzeniu historycznemu towarzyszyła wystawa i wiele innych atrakcji (np. prezentacja nowej gry planszowej o Gminie Zarszyn), które ciężko wymienić. Pomimo pochmurnej pogody wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców zarówno okolicznych miejscowości, jak i samych Nowosielec.

autor: Monika Garbowska / UG Zarszyn

źródło: materiały nadesłane

27-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)