REKLAMA
REKLAMA

Goście z Niemiec w sanockim ,,Mechaniku” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 11 – 16 października 2015 r. Mechanik gościł delegację nauczycieli z partnerskiej szkoły w Weilheim w Bawarii. Dyrekcja i nauczyciele  przedstawili odwiedzającym  bazę dydaktyczną szkoły ponadgimnazjalnej, a także polski system edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego.

Program pobytu dyrektora szkoły w Weilheim dr.Burkharda Küstera oraz czterech nauczycieli: Roberta Stolzenberga, Konrada Bergera, Christiana Sindlhausera i Franza Gietla obejmował udział w lekcji języka angielskiego, którą poprowadził pan Marcin Wrona, lekcji elektrotechniki pana Marka Skalskiego oraz w zajęciach pracowni telekomunikacji i pokazie montażu centrali telefonicznych i internetowych przygotowanym przez pana Piotra Naumowicza. W roli tłumaczy występowali nauczyciele języka niemieckiego: pani Katarzyna Wojtuszewska – Cap i pan Piotr Wójcik. Przyszło im także tłumaczyć wystąpienie kabaretowe szkolnego koła teatralnego z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który w Mechaniku tradycyjnie połączony jest ze ślubowaniem  i otrzęsinami uczniów klas pierwszych.

Goście odwiedzili również inne sanockie szkoły i placówki oświatowe: Szkołę Podstawową nr 1, Gimnazjum nr 1, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka i Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji. Zwiedzali nasze miasto, zapoznali się z kuchnią regionalną, a w towarzystwie pani Agnieszki Szałkiewicz – Uczeń i pana Piotra Wójcika obejrzeli obrazy Zdzisława Beksińskiego i obiekty budownictwa ludowego w skansenie.

Głównym celem pobytu Bawarczyków w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku była jednak wymiana doświadczeń z zakresu kształcenia zawodowego. Goście opowiadali, jak wygląda organizacja tego typu kształcenia w Niemczech. Tam opiera się ono na tzw. systemie dualnym. Istotą tego systemu jest połączenie teoretycznej nauki zawodu z  programem intensywnych praktyk w przedsiębiorstwach. Uczeń ma stały kontakt z pracodawcą. Daje mu to dużą swobodę w poruszaniu się na rynku pracy.

Wprowadzenie w Polsce systemu dualnego (zwanego przemiennym) w kształceniu zawodowym zbliżyłoby szkoły do rynku pracy, pozwoliło na zdobycie doświadczenia zawodowego i uelastycznienie kwalifikacji uczniów.

Zespół Szkół nr 2 już częściowo prowadzi takie przygotowanie do zawodu przez realizację programu ERASMUS+ i projektu Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku. Projekt ten został bardzo wysoko oceniony: zakwalifikował się na 4 miejscu pośród 733 złożonych wniosków.

Uczniowie Mechanika czterokrotnie wyjeżdżali na praktyki zagraniczne. Byli w Anglii, Portugalii i w Hiszpanii. Zaplanowane są wyjazdy do Niemiec, Włoch i na Maltę. Oprócz doświadczenia zawodowego uczniowie zdobywają międzynarodowe certyfikaty EUROPASS – bardzo cenione na rynku pracy, doskonalą znajomość języka obcego, uczą się funkcjonowania w obcym kraju.

W ramach projektów opracowanych w ZS nr 2 sześciu nauczycieli niebawem weźmie udział w szkoleniu i job – shadowing’u w partnerskiej szkole w Weilheim. Będą tam również obserwować zajęcia prowadzone przez niemieckich kolegów. Jest to część projektu MOBILNY MECHANIK, realizowanego od bieżącego roku szkolnego. Ten projekt został zakwalifikowany na 3 pozycji pośród 556 wniosków.

Tekst Sponsorowany
10-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: