REKLAMA
STALNEY PSP
REKLAMA

Lekarz i bankowiec nielegalnie przekroczyli granice. W krajach Europy Zachodniej szukali lepiej płatnej pracy

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W piątek (14 bm.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Czarnej Górnej zatrzymali 4 nielegalnych imigrantów oraz 24 – letniego Ukraińca, który miał ich wywieźć w głąb kraju.

Zatrzymani mężczyźni to: obywatel Sudanu w wieku 38 lat, bezpaństwowiec (urodzony na pograniczu etiopsko – sudańskim) w wieku 28 lat oraz dwóch obywateli Iraku – w wieku 33 i 32 lata.

Mężczyźni nielegalnie przekroczyli zieloną granicę. Cała czwórka była bardzo osłabiona gdyż prawdopodobnie przez dwa dni błądzili w lesie po stronie ukraińskiej.  Jeden z mężczyzn został przywieziony do szpitala, ale nie wymagał hospitalizacji. Wszyscy otrzymali w Placówce Straży Granicznej posiłek oraz napoje.

Mężczyźni mieli przy sobie plecaki z odzieżą na zmianę, nie mieli żadnego jedzenia ani map, jeden z imigrantów miał telefon komórkowy i tylko jeden z zatrzymanych posiadał przy sobie niewielką ilość środków finansowych.

full_0f5ad278bb46625a6a5eec710ca3a83d

Wszyscy doskonale mówili po angielsku. Jak się okazało dwóch z mężczyzn ma wykształcenie farmaceutyczne, jeden prawdopodobnie lekarskie a jeden z Irakijczyków był w swoim kraju bankowcem. Wszyscy powiedzieli, że zdecydowali się na imigracje z powodów finansowych – chcieli poszukać pracy w krajach Europy Zachodniej.

Spośród całej czwórki dwóch Irakijczyków znało się już wcześniej – spotkali się podczas podróży. Irakijczycy zeznali że w Turcji zapłacili po 8 tysięcy euro w zamian za przerzut przez Ukrainę i Polskę do Niemiec. Natomiast bezpaństwowiec od 7 lat przebywał na Ukrainie, nie mógł tam znaleźć pracy dlatego zdecydował się na podróż do krajów Europy Zachodniej. Zapłacił za nią nieznanemu bliżej Ukraińcowi 3 tysiące euro. Cała czwórka spotkała się po raz pierwszy na Ukrainie przy granicy ukraińsko – polskiej, gdzie przywiózł ich jeden z organizatorów przerzutu. On też wskazał mężczyznom kierunek trasy oraz miejsce po stronie polskiej skąd miał ich zabrać zatrzymany przez funkcjonariuszy SG Ukrainiec. 24 – latek zeznał że jego znajomy z Ukrainy poprosił go aby zabrał mężczyzn z umówionego miejsca i zawiózł ich do Przemyśla, a następnie kupił im bilety do Warszawy, tam miała się nimi zająć kolejna osoba. Ukrainiec miał za transport czterech imigrantów do Przemyśla otrzymać łącznie 200 euro.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w porozumieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Lesku  przedstawili zatrzymanemu Ukraińcowi zarzut popełnienia przestępstwa – organizowanie innym osobom nielegalnego przekraczania granicy. Mężczyzna przyznał się i dobrowolnie poddał karze jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat próby. Otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu i jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres dwóch lat.

Nielegalni imigranci zostali wczoraj w ramach umowy o readmisji przekazani stronie ukraińskiej.

BOSG

18-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)