REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej wykonywane operacje plastyczne na świecie

Operacje plastyczne cieszą się wzrastającą popularnością. Jednak niektóre z nich są wybierane częściej niż inne. W ostatnich latach rośnie popularność wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Również oferta i szeroki wachlarz usług oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej ciągle się powiększa.

W ofertach tych można znaleźć nowoczesne techniki zabiegowe, innowacyjny i coraz bardziej bezpieczny sprzęt, a także coraz lepszej jakości materiały stwarzające nowe możliwości. Dzięki temu nie tylko kobiety, ale również i mężczyźni chętnie sięgają po różnego rodzaju operacje, które mają na celu poprawę ich wyglądu, który w dzisiejszych czasach jest bardzo kultywowany.

Jak podaje Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej – ISAPS (z ang. International Society of Aesthetic Plastic Surgery) w samym tylko 2014 roku przeprowadzono ponad 20 milionów operacji plastycznych oraz zabiegów estetycznych. Wśród nich można wymienić typowo chirurgiczne procedury takie jak: operacje powiększania piersi, korekty nosa, operacje odstających uszu, plastykę powiek czy brzucha oraz wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np.: mezoterapia, usuwania zmarszczek, przebarwień blizn itp. Każdego roku popularność poszczególnych zabiegów, w zależności od ich rodzaju, wzrasta od kilku do nawet kilkunastu procent.

Jakie operacje plastyczne są najbardziej popularne?
Nowoczesna medycyna estetyczna w zakresie chirurgii plastycznej oferuje wiele różnego rodzaju zabiegów poprawiających wygląd naszego ciała. Jednak na co najczęściej decydują się ludzie? Jakie zabiegi są modne? Co przeważa wśród kobiet, a co wśród mężczyzn?

Pytanie o najczęściej wykonywane operacje plastyczne, jest bardzo często zadawane, zarówno przez pacjentów planujących jakiś zabieg jak i osoby, które są tylko zainteresowane tym zagadnieniem. Jednak bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Popularność różnego rodzaju zabiegów jest różna i zależy przede wszystkim od kraju w jakim jest wykonywana, a także od grupy docelowej. Zbiorem tego typu danych z materiałów pochodzących z rynku chirurgii plastycznej z całego świata zajmuje się wspomniane już Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej. Przeprowadzają oni ankiety i umieszczają do informacji publicznej zbiorcze dane na temat najczęściej wykonywanych zabiegów w danym kraju, ich procentowego udziału wobec wszystkich wykonanych w danym roku operacji na świecie, a także rozgraniczeniu na najczęściej wybierane zabiegi przez kobiety i mężczyzn.

Jak przekonuje specjalista dr Marek Szczyt z Kliniki Chirurgii Plastycznej z Warszawy – istotą popularności operacji plastycznych jest chęć poprawy wyglądu i zwiększenia poczucia atrakcyjności samego pacjenta.
Według statystyk obejmujących dane z 2014 roku najwięcej operacji plastycznych w ilości około 4 mln wykonanych zostało w Stanach Zjednoczonych. Na drugim miejscu w ilości około 2 mln uplasowała się Brazylia, na trzecim zaś Japonia – nieco ponad milion zabiegów. Badania statystyczne podają, że najczęściej wykonywanym zabiegiem z chirurgii plastycznej w 2014 roku były różnego rodzaju korekty związane z wyglądem oczu (plastyka powiek itp.), wykonano bowiem bagatela prawie półtora miliona tego rodzaju operacji. Drugie miejsce zajęła liposukcja, takich zabiegów wykonano prawie 1,4 mln, trzecie zaś powiększanie piersi różnymi metodami (głównie metodą wszczepiania implantów piersiowych) tych przeprowadzono nieco ponad 1,3 mln. Również popularne wśród wykonywanych procedur chirurgicznych było przeszczepianie tłuszczu oraz rynoplastyka – czyli korekty plastyczne nosa. Zebrane dane potwierdzają także, iż zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej najczęściej były wybierane przez kobiety. Na paniach przeprowadzono bowiem 86,3 % wszystkich wykonanych zabiegów co stanowi liczbę ponad 17 milionów procedur, zaś operacje plastyczne wybierane przez panów stanowiły jedynie 13,7 % w liczbie ponad 2,5 miliona.

Fotolia_27917105_Subscription_XXL

Różne dane na temat popularności zabiegów obserwuje się również biorąc pod uwagę płeć. Wśród kobiet najbardziej popularnymi zabiegami pozostają liposukcja oraz powiększanie piersi, natomiast wśród mężczyzn panuje moda na korekty plastyczne powiek oraz nosa, a także chirurgiczne powiększanie penisa, które staje się coraz bardziej popularne.

Bardzo duże znaczenie na popularność zabiegu ma kraj, w którym został on przeprowadzony. Również kraj, w którym przeprowadzane są operacje plastyczne ma znaczenie. I tak w Iranie najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest rynoplastyka. W kraju tym mieszka ponad 3 tysiące chirurgów plastycznych, a ich pacjenci przyjeżdżają na zabiegi aż z 85 państw z całego świata. Turystyka medyczna związana z plastyką nosa w tym kraju stanowi filar napędzający gospodarkę tego kraju – nie tylko w dziedzinie medycyny, ale także hotelarstwa czy gastronomii. W Meksyku z kolei najbardziej popularne jest powiększanie piersi. Każdego roku wykonuje się tutaj około 80 tysięcy tego typu zabiegów. Tutaj również prężnie rozwija się turystyka medyczna, co związane jest z niskimi kosztami przeprowadzanych operacji. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem chirurgicznym w Korei z zakresu medycyny estetycznej jest poprawa kształtu żuchwy oraz oczu. Azjatki o wiele częściej decydują się na zabiegi mało inwazyjne związane z korektą powiek czy żuchwy niż np. Europejki.

Wszystkie te zależności są związane z różnymi kanonami piękna, w różnych rejonach  świata, jednak różne instytucje próbują ujednolicić te dane i łączyć w jeden zbiór opracowany statystycznie obrazujących skalę dziedziny jaką jest chirurgia plastyczna.

19-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook