REKLAMA
REKLAMA

Najpierw manifestacja w Warszawie. Następnie odejście od łóżek

SANOK / PODKARPACIE. 10 września manifestacja w Warszawie. Następnie strajk. Ten scenariusz jest praktycznie pewny. Rozmowy przedstawicieli Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą rezultatu w postaci osiągnięcia kompromisu.

Ministerstwo zaproponowało podwyżki około 170 zł „na rękę”. Pielęgniarki chcą 1,5 tys. zł. Roszczenia pielęgniarek z sanockiego szpitala są o wiele niższe. Pierwotnie żądały bowiem 500 zł podwyżki. Następnie 300 zł. Władze szpitala zaproponowały podwyżki w wysokości 50 zł.

– O szczegółach będziemy mogli rozmawiać najwcześniej w piątek. Na ten dzień zaplanowane jest spotkanie Zarządu Regionu Podkarpacie Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Na pewno pojedziemy na manifestację 10 września do Warszawy. Jeszcze w tym samym miesiącu odbędzie się strajk w sanockim szpitalu. Oznacza on jedno – odejdziemy od łóżek –  mówi Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku.

Przypomnijmy.
W grudniu sanockie pielęgniarki weszły w spór zbiorowy z pracodawcą, po tym jak nie otrzymały podwyżek, o które zabiegały w poprzednich latach. W momencie rozpoczęcia negocjacji żądały one wzrostu poborów zasadniczych o 500 zł. W trakcie rozmów obniżyły swoje oczekiwania do 300 zł (200 zł od stycznia 2015, dodatkowe 100 zł lipca 2015).

Spełnienie tych postulatów oznaczałoby wzrost wydatków szpitala na poziomie 4 mln zł w 2015 roku i 4,7 mln zł w kolejnych. O tym, że jest to niebagatelna kwota dla powiatowej lecznicy, nikogo nie trzeba przekonywać.

Byłaby ona tym trudniejsza do wygospodarowania, że w 2015 roku kontrakt z NFZ jest o 678 tys. zł niższy niż w ubiegłym roku. Pielęgniarki zaznaczają jednak, że szły na ustępstwa przez 7 poprzednich lat, kiedy nie otrzymały wyższych wynagrodzeń.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SZPITAL: Powiat sanocki reaguje na coraz trudniejszą sytuację szpitala

SZPITAL SANOK: Strajk generalny pielęgniarek coraz bliżej. Jest decyzja o referendum

STRAJK PIELĘGNIAREK: 230 pielęgniarek z sanockiego szpitala wzięło udział w strajku. „Dom się pali, a właściciel jest na rybach” (FILM)

120 pielęgniarek z sanockiego szpitala pikietowało pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

PIELĘGNIARKI Z SANOCKIEGO SZPITALA: 12 maja odejdziemy od łóżek! (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK: Odejście pielęgniarek od łóżek pacjentów albo prywatyzacja szpitala? „Trzeba znaleźć złoty środek”

ps

19-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)