REKLAMA
REKLAMA

Najpierw manifestacja w Warszawie. Następnie odejście od łóżek

SANOK / PODKARPACIE. 10 września manifestacja w Warszawie. Następnie strajk. Ten scenariusz jest praktycznie pewny. Rozmowy przedstawicieli Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą rezultatu w postaci osiągnięcia kompromisu.

Ministerstwo zaproponowało podwyżki około 170 zł „na rękę”. Pielęgniarki chcą 1,5 tys. zł. Roszczenia pielęgniarek z sanockiego szpitala są o wiele niższe. Pierwotnie żądały bowiem 500 zł podwyżki. Następnie 300 zł. Władze szpitala zaproponowały podwyżki w wysokości 50 zł.

– O szczegółach będziemy mogli rozmawiać najwcześniej w piątek. Na ten dzień zaplanowane jest spotkanie Zarządu Regionu Podkarpacie Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Na pewno pojedziemy na manifestację 10 września do Warszawy. Jeszcze w tym samym miesiącu odbędzie się strajk w sanockim szpitalu. Oznacza on jedno – odejdziemy od łóżek –  mówi Małgorzata Sawicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku.

Przypomnijmy.
W grudniu sanockie pielęgniarki weszły w spór zbiorowy z pracodawcą, po tym jak nie otrzymały podwyżek, o które zabiegały w poprzednich latach. W momencie rozpoczęcia negocjacji żądały one wzrostu poborów zasadniczych o 500 zł. W trakcie rozmów obniżyły swoje oczekiwania do 300 zł (200 zł od stycznia 2015, dodatkowe 100 zł lipca 2015).

Spełnienie tych postulatów oznaczałoby wzrost wydatków szpitala na poziomie 4 mln zł w 2015 roku i 4,7 mln zł w kolejnych. O tym, że jest to niebagatelna kwota dla powiatowej lecznicy, nikogo nie trzeba przekonywać.

Byłaby ona tym trudniejsza do wygospodarowania, że w 2015 roku kontrakt z NFZ jest o 678 tys. zł niższy niż w ubiegłym roku. Pielęgniarki zaznaczają jednak, że szły na ustępstwa przez 7 poprzednich lat, kiedy nie otrzymały wyższych wynagrodzeń.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SZPITAL: Powiat sanocki reaguje na coraz trudniejszą sytuację szpitala

SZPITAL SANOK: Strajk generalny pielęgniarek coraz bliżej. Jest decyzja o referendum

STRAJK PIELĘGNIAREK: 230 pielęgniarek z sanockiego szpitala wzięło udział w strajku. „Dom się pali, a właściciel jest na rybach” (FILM)

120 pielęgniarek z sanockiego szpitala pikietowało pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

PIELĘGNIARKI Z SANOCKIEGO SZPITALA: 12 maja odejdziemy od łóżek! (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK: Odejście pielęgniarek od łóżek pacjentów albo prywatyzacja szpitala? „Trzeba znaleźć złoty środek”

ps

19-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)