REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Obcięto 9 świerków, aby reklama była widoczna. „Drzewa zostały oszpecone. Już się nie odrodzą” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku niedaleko bloku przy ul. Zielonej obcięto 9 świerków, które zasłaniały reklamę jednego z marketów. Mieszkańcy nie chcą się pogodzić z taką decyzją spółdzielni. „Te drzewa zostały ścięte o ponad połowę swojej długości. Już się nie odrodzą” – grzmi autor nadesłanej do naszej Redakcji wiadomości.

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy sygnał dotyczący drzew w pobliżu bloku przy ul. Zielonej 30 w Sanoku. Zdaniem autora stanowiły one barierę ochronną między ruchliwą ulicą, a blokiem.

Drzewka zostały posadzone około 13 lat temu na prośbę lokatorów przez Urząd Miasta – zaznacza czytelnik Esanok.pl.

W maju decyzją Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej 9 świerków obcięto.

Drzewa zostały oszpecone o połowę. Przycięcie ich w tak dużym stopniu spowoduje, że już się nie odrodzą, a ponadto drzewa są w okresie wegetacji i nie zezwala się ingerować w ich rozwój. Mieszkańcy bloku są oburzeni zaistniałą sytuacją i chcą, aby ktoś kto pozwolił na to działanie za to odpowiedział – mówi autor prośby o interwencję.

Decyzję spółdzielni tłumaczy zastępca prezesa d/s gospodarki zasobami.

Postanowiliśmy obniżyć drzewa ze względu na dzierżawę terenu pod reklamę. Proszę pamiętać, że pieniądze, które uzyskujemy z reklam trafiają do mieszkańców osiedla. Wszelkie pozyskane w ten sposób środki przeznaczane są albo na pokrywanie kosztów eksploatacji, albo wracają w postaci inwestycji takich jak place zabaw, parkingi itd. – mówi Andrzej Ostrowski z SSM.

Jak dowiadujemy się w wydziale ochrony środowiska i gospodarki odpadami, w lutym między innymi do spółdzielni rozesłano pisma, w których przedstawiono wytyczne dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych drzew. Przepisy przewidują nakładanie kar za nieprawidłowe postępowanie.

Wszelkie przepisy dotyczące możliwości obcinania drzew reguluje ustawa o ochronie przyrody. Na wniosek, wszczynane jest postępowanie i wydawana jest decyzja administracyjna. Jeżeli przeprowadzenie nieprawidłowych zabiegów zostanie potwierdzone, nakładana jest kara pieniężną i zostaje ona zawieszona na 2 lub 3 lata. Jeżeli drzewo się odrodzi, kara zostaje anulowana. Jeżeli nie, zostaje ona wyegzekwowana od właściciela nieruchomości. W omawianej sprawie nie otrzymaliśmy żadnego sygnału – mówi Aneta Kończak – Kucharz, naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w spółdzielni, 1 m2 reklamy to koszt 140 zł netto na rok. Za każdy kolejny m2 trzeba zapłacić 30 zł netto.

08-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)