REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Obcięto 9 świerków, aby reklama była widoczna. „Drzewa zostały oszpecone. Już się nie odrodzą” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku niedaleko bloku przy ul. Zielonej obcięto 9 świerków, które zasłaniały reklamę jednego z marketów. Mieszkańcy nie chcą się pogodzić z taką decyzją spółdzielni. „Te drzewa zostały ścięte o ponad połowę swojej długości. Już się nie odrodzą” – grzmi autor nadesłanej do naszej Redakcji wiadomości.

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy sygnał dotyczący drzew w pobliżu bloku przy ul. Zielonej 30 w Sanoku. Zdaniem autora stanowiły one barierę ochronną między ruchliwą ulicą, a blokiem.

Drzewka zostały posadzone około 13 lat temu na prośbę lokatorów przez Urząd Miasta – zaznacza czytelnik Esanok.pl.

W maju decyzją Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej 9 świerków obcięto.

Drzewa zostały oszpecone o połowę. Przycięcie ich w tak dużym stopniu spowoduje, że już się nie odrodzą, a ponadto drzewa są w okresie wegetacji i nie zezwala się ingerować w ich rozwój. Mieszkańcy bloku są oburzeni zaistniałą sytuacją i chcą, aby ktoś kto pozwolił na to działanie za to odpowiedział – mówi autor prośby o interwencję.

Decyzję spółdzielni tłumaczy zastępca prezesa d/s gospodarki zasobami.

Postanowiliśmy obniżyć drzewa ze względu na dzierżawę terenu pod reklamę. Proszę pamiętać, że pieniądze, które uzyskujemy z reklam trafiają do mieszkańców osiedla. Wszelkie pozyskane w ten sposób środki przeznaczane są albo na pokrywanie kosztów eksploatacji, albo wracają w postaci inwestycji takich jak place zabaw, parkingi itd. – mówi Andrzej Ostrowski z SSM.

Jak dowiadujemy się w wydziale ochrony środowiska i gospodarki odpadami, w lutym między innymi do spółdzielni rozesłano pisma, w których przedstawiono wytyczne dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych drzew. Przepisy przewidują nakładanie kar za nieprawidłowe postępowanie.

Wszelkie przepisy dotyczące możliwości obcinania drzew reguluje ustawa o ochronie przyrody. Na wniosek, wszczynane jest postępowanie i wydawana jest decyzja administracyjna. Jeżeli przeprowadzenie nieprawidłowych zabiegów zostanie potwierdzone, nakładana jest kara pieniężną i zostaje ona zawieszona na 2 lub 3 lata. Jeżeli drzewo się odrodzi, kara zostaje anulowana. Jeżeli nie, zostaje ona wyegzekwowana od właściciela nieruchomości. W omawianej sprawie nie otrzymaliśmy żadnego sygnału – mówi Aneta Kończak – Kucharz, naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w spółdzielni, 1 m2 reklamy to koszt 140 zł netto na rok. Za każdy kolejny m2 trzeba zapłacić 30 zł netto.

08-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)