REKLAMA
REKLAMA

Podsumowanie wyjazdów studentów Instytutu Medycznego PWSZ im. J. Grodka w Sanoku w ramach programu Erasmus + (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Udział w programie Erasmus + daje studentom szansę zdobycia nowej wiedzy i umiejętności na uczelniach zagranicznych, a także stwarza możliwość praktycznej nauki języków obcych. Podczas pobytu studenci poznają walory kulturowe, kulinarne i geograficzne krajów i ludzi w miejscach ich pobytu.

Program Erasmus + pozwala zdobyć nowe doświadczenia związane z zawodem, co umożliwia lepszą orientację na rynku pracy.

Z Instytutu Medycznego w roku akademickim 2014/2015 w celu odbycia praktyk na Uniwersytecie im. P.J. Safarika w Koszycach wyjechało łącznie 6 studentów z kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.

Jeden student z kierunku pielęgniarstwo odbył również praktyki zawodowe w Domu Opieki Społecznej Greenview w Lockerley w Wielkiej Brytanii.

Zapraszamy do przeczytania krótkich relacji studentów z pobytu na praktykach zagranicznych.

Ania.

Nazywam się Anna Klimaszewska-Wardzińska i jestem studentką kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. Chciałabym podzielić się moimi wspomnieniami z zagranicznych praktyk Erasmus +.

Po ukończeniu drugiego roku studiów wyjechałam na dwumiesięczne praktyki w ramach programu Erasmus+. Wraz ze mną wyjechały jeszcze dwie osoby z mojego kierunku. Udaliśmy się do pięknego miasta jakim są Koszyce na Słowacji. Miasto Koszyce, jako drugie co do wielkości po Bratysławie, położone jest w malowniczej dolinie nad rzeką Hornad. Słowacy to ludzie bardzo mili, otwarci i pomocni, czego mogliśmy doświadczyć przebywając tam przez okres dwóch miesięcy. Praktyki zawodowe odbywaliśmy w Poliklinice – Univerzitna Niemocnica Ludwika Pasteura v Kosicach. Budynek ten liczył 17 pięter i robił na nas naprawdę duże wrażenie. Przez pierwszy miesiąc odbywaliśmy zajęcia praktyczne na oddziale pediatrycznym, gdzie pod opieką pielęgniarek, mogliśmy wykonywać różne czynności pielęgniarskie u „małych pacjentów”. Nasza trójka miała wiele okazji, aby nawiązać wiele relacji z małymi pacjentami ich opiekunami oraz z uczestniczyć w badaniach diagnostycznych, min. w gastroskopii, kolonoskopii, w badaniach USG itp.

Drugi miesiąc spędziliśmy na oddziale internistycznym biorąc udział w wielu czynnościach pielęgniarskich.

Cieszę się, że Uczelnia dała mi możliwość skorzystania  z takiej okazji, gdzie mogłam poznać specyfikę pracy pielęgniarki na Słowacji. Praca w zespole interdyscyplinarnym niewątpliwie dodała mi pewności siebie oraz poszerzyła moje umiejętności zawodowe. Jeżeli byłaby taka możliwość skorzystałabym z takiego wyjazdu jeszcze raz.

Zachęcam przede wszystkim Was drodzy studenci do wyjazdu na praktyki zagraniczne ponieważ tego rodzaju praktyki dają duże możliwości i pozwalają się rozwijać oraz zdobyć bogate doświadczenie w zawodzie, a także są świetną okazją do zwiedzania ciekawych miejsc, poznawania nowych kultur, ludzi i języka.

Dołącz do nas, czekam na Ciebie- Erasmus +!

a1Anna Klimaszewska- Wardzińska, III rok pielęgniarstwo PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku

Przemek.

Jest to mój drugi wyjazd w ramach programu Erasmus +,w zeszłym roku akademickim, po zaliczeniu obowiązkowych przedmiotów i zdaniu egzaminów, miałem pierwszy raz możliwość wzięcia udziału w programie wymiany studentów Erasmus +. Byłem zdumiony, gdyż myślałem, że przysługiwał mi tylko jednorazowy wyjazd. Okazało się, że każdy student ma możliwość do wykorzystania 12 miesięcy na praktyki lub pobyt semestralny za granicą. Nie wahałem się ani chwili. Ponownie odwiedziłem zatem  piękną Słowację.
Po dwóch miesiącach intensywnego „erasmusowania” tak trudno skupić myśli i ogarnąć cały ten burzliwy okres spędzony w Koszycach. A każdy dzień był inny, przynosił nowe doz-nania, był nową lekcją życia.

W czasie naszego pobytu większość studiujących w Koszycach Erasmusów wyjechało na wakacjach do domu, stąd korytarz świecił prawie że pustkami. Spotkaliśmy zamieszkujących nasze piętro Erasmusów z Arabii Saudyjskiej i koleżankę z Litwy. Tu przydawała się znajomość języka angielskiego, w którym mieliśmy okazję nawiązać z nimi kontakt i kon-wersację, a także dowiedzieć się interesujących informacji o krajach ich pochodzenia, a także panujących w nich zwyczajach i kulturze.

Przez pierwszy miesiąc realizowaliśmy praktyki na oddziałach dziecięcych (2 tygodnie na oddziale „C” dzieci i adolescentów  Kliniky detí a dorastu LF UPJŠ a DFN oraz oddziale „E” chorób wewnętrznych dzieci). Braliśmy czynny udział w zajęciach praktycznych, uczyliśmy się sporządzać dokumentację medyczną, przyjmować pacjentów na oddział, przygotowywać i podawać leki, pobierać krew włośniczkową na równowagę kwasowo- zasadową oraz na oznaczenie profili glikemicznych. Pozwolono nam przypatrywać się badaniom gastroskopii- i kolonoskopii, przygotowywać do nich małych pacjentów, asystować w trakcie ich przebiegu.

Zabierając cenne doświadczenie, przenieśliśmy się  w drugim miesiącu naszych praktyk na oddział chorób wewnętrznych osób dorosłych, a dokładnie na I. Internú Kliniku Univerzitnej Nemocnici Ludovíta Pasteura.

Oddział ten, jak i personel medyczny znałem bardzo dobrze, ponieważ odbywałem na nim zeszłoroczne praktyki.

Już w pierwszym dniu zajęć praktycznych pozwolono nam, pod dozorem pielęgniarek, pobierać krew pacjentom do badań laboratoryjnych, przygotowywać leki i podawać je wedle zlecenia drogą dożylną, śródskórnie  i domięśniowo. Wykonywaliśmy badania EKG, karmiliśmy pacjentów przez sondę, pobieraliśmy krew włośniczkową na równowagę kwasowo- zasadową oraz na oznaczenie profili glikemicznych. Pozwolono nam również, gdy było zlecone przez lekarza, na cewnikowanie pacjentek, zakładanie kaniuli dożylnych typu „venflon” czy wykonanie enemy. Mogliśmy również asystować lekarzom przy cewnikowaniu mężczyzn. Przewoziliśmy pacjentów na badania RTG, USG, Echokardiografię, Tomografię Komputerową i Rezonans Magnetyczny, Gastro- i Kolonoskopię, zapoznając się przy okazji z topografią tej 17- piętrowej Polikliniki.

Aż przykro było odjeżdżać, tak bardzo zżyliśmy się   z tutejszym personelem, ale też z pacjentami. Wdzięczni      i bogatsi o nowe doświadczenia pożegnaliśmy się po czterech tygodniach intensywnej praktyki.

Pokrótce to wszystko, o czym powinniście wiedzieć przed wyjazdem do Koszyc.
Powodzenia! Resztę odkryjecie sami, a będzie co odkrywać! Już Wam zazdroszczę. Przygoda dopiero przed Wami, podczas gdy mój „Erasmus” powoli staje się wspomnieniem i nie waham się stwierdzić, że wszystkie drogi prowadzą do… Koszyc. Ahoj!

a2Przemysław Hanejko,  III rok Pielęgniarstwo PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

Kornelia.

Nazywam się Kornelia Farbaniec , obecnie jestem studentką II roku na kierunku Ratownictwo Medyczne. Wraz z moją koleżanką Izabellą Bołd  miałam okazję odbyć praktyki zagraniczne na Słowacji (Koszyce) w ramach programu Erasmus+. Nasz pobyt trwał od 01.07 do  31.08.2015r.

Realizowałyśmy praktyki w oddziałach:  Wewnętrznym oraz Intensywnej Opieki Medycznej. Wykonywałyśmy zabiegi pielęgnacyjne jak również miałyśmy możliwość obserwować zabiegi neurochirurgiczne,   co było dla nas nowym doświadczeniem. Poznałyśmy pracę pielęgniarek anestezjologicznych oraz instrumentariuszek.

Przyglądałyśmy się również badaniom endoskopowym i innym zabiegom przeprowadzonym  przez lekarzy. Było to miedzy innymi: założenie wkłucia centralnego, tracheostomii czy odbarczenia odmy. Brałyśmy również udział w transporcie pacjenta na poszczególne badania. Nasza pomoc przydała się również do wypełniania dokumentacji medycznych.

Wyjazd w ramach programu Erasmus + dostarczył nam  niezapomnianych przeżyć. Każdego dnia doświadczałyśmy chwil kiedy lekarze walczyli o ludzkie zdrowie i życie. Tam decyzje były na wagę złota.

Obserwowałyśmy codzienna prace w zespole gdzie liczyło się tylko zdrowie pacjentów. Uczyłyśmy się jak postępować w danych sytuacjach i czego się spodziewać. Przede wszystkim miałyśmy możliwość poznać różne przypadki medyczne, które nie zawsze kończą się szczęśliwie, ale trzeba iść dalej – tego również uczyłyśmy się tam. To niezwykle ważne w naszym zawodzie.

Erasmus stworzył nam możliwość do spotkania wspaniałych ludzi dzięki którym wiele się mogłyśmy nauczyć i spędzić przyjemnie czas. Była to również okazja do zwiedzania wielu nieznanych miejsc a także poznania nowej kultury.

a3Kornelia Farbaniec, II Ratownictwo Medyczne PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

źródło: materiały nadesłane

21-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook