REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Nowe inwestycje w Sanoku ze środków unijnych (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK: Nowe inwestycje w Sanoku ze środków unijnych (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W ramach perspektywy unijnej 2014-2020 i pieniędzy pozyskanych na Miejski Obszar Funkcjonalny, w Sanoku ma powstać dworzec multimodalny, który będzie stanowił sztandarową inwestycję. Władze miasta planują również przejęcie i remont ul. Lipińskiego, czy choćby odnowienie budynku Caritasu.

Podkarpacie otrzyma łącznie 633 mln zł na rozwój ośmiu Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, które do końca obecnej perspektywy unijnej (2014-202) mają być regionalnymi ośrodkami wzrostu. Obok MOF Sanok – Lesko, w województwie mamy jeszcze MOF: Tarnobrzeg-Sandomierz, Stalowa Wola, Mielec, Dębica-Ropczyce, Jarosław – Przeworsk, Rzeszów – Łańcut, Przemyśl i Krosno.

Do MOF Sanok – Lesko ma trafić 63,1 mln zł. Do samego Sanoka blisko 40 mln zł z czego 33,814 mln zł pochodzić będzie ze środków zewnętrznych natomiast 5,9 mln zł będzie musiało zabezpieczyć miasto.

Choć na razie trudno mówić o konkretach dotyczących terminów składania wniosków, rozpoczęcia inwestycji czy sposobu rozliczania pieniędzy, władze poszczególnych stref muszą wstępnie przygotowywać koncepcje wykorzystania środków.

Nie inaczej jest w grodzie Grzegorza, gdzie w ostatnich dniach burmistrzowie przedstawili swoje plany.

Projekt pt.: „Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia emisji w ramach systemu transportu MOF Sanok-Lesko” zakłada realizację następujących inwestycji:

budowa dworca multimodalnego przy ul. Lipińskiego – ZOBACZ: SANOK: Przy ulicy Lipińskiego powstanie dworzec multimodalny? Miasto przedstawia koncepcję (FILM),
zakup niskoemisyjnych środków transportu (autobusy spełniające normę EURO 6) – 11 szt.,
wymiana wiat przystankowych,
przebudowa infrastruktury drogowej (prawdopodobnie ulica Lipińskiego),
elektroniczny system obsługi pasażerów.

Planowana całkowita wartość projektu: 29 256 825 zł. Na dworzec trzeba będzie wygospodarować kwotę 14 mln zł.

Kolejnym zadaniem będzie modernizacja oświetlenia. To część projektu pt.: „Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia emisji w ramach systemu oświetlenia w MOF Sanok-Lesko”. Inwestycja obejmuje budowę oświetlenia na terenie miasta, a jego planowana wartość to: 3 391 224,98 zł.

Ostatnim projektem jest przedsięwzięcie pn.: „Kompleksowa rewitalizacja na terenie MOF Sanok-Lesko”, którego wartość szacowana jest na kwotę: 7 133 226 zł.

Jak dowiadujemy się w magistracie, tu planowane jest wykonanie trzech zadań. Postępowanie konkursowe miałoby wyłonić partnera do realizacji wspólnego pomysłu. Na razie nie wiadomo jak zostanie podzielona powyższa kwota. Dużo zależy od wniosków, które zostaną zgłoszone do konkursu oraz od zakresu rzeczowego postępowania. O tym, że pieniądze mogą zostać przeznaczone na rewitalizację historycznego dla miasta budynku należącego obecnie do Caritasu wspomniał na konferencji prasowej burmistrz Edward Olejko.

W ramach rewitalizacji chcielibyśmy zagospodarować dawny zakładowy dom kultury Autosanu. Obecnie obiekt jest własnością Caritasu. Uważam, że budynek jest częścią historii miasta. Przedstawiciele Caritasu są bardzo zaangażowani, instytucja wydatkowała znaczne środki na opracowanie dokumentacji. Obiekt mógłby służyć miastu. Teraz ulega dewastacji z racji tego, że nie jest użytkowany, a jego stan techniczny budzi duże zastrzeżenia – mówił Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

Szczegóły w materiale filmowym.

07-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)