REKLAMA
REKLAMA

Nowa jakość unihokeja. Rewolucyjne zmiany również w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. Zmiany w zarządzie Polskiego Związku Unihokeja skutkują wprowadzeniem nowych, świeżych pomysłów, które będą dotyczyć również lig amatorskich, w tym Sanockiej Ligi Unihokeja. Od sezonu 2015/2016 SLU przejdzie pod egidę związku i będzie funkcjonowała jako II liga. Zwycięzca powalczy w turnieju mistrzów o awans do I ligi.

ts

Po zmianach w zarządzie Polskiego Związku Unihokeja, w środowisku powiało świeżością. Jednym z nowych, proponowanych rozwiązań jest profesjonalizacja lig amatorskich. Od sezonu 2015/2016, rozgrywki o tytuł mistrza lig: sanockiej, toruńskiej, podhalańskiej, wielkopolskiej, śląskiej i pomorskiej miałyby przejść pod patronat PZUnihokeja i funkcjonować jako II liga.

Chcemy uporządkować system rozgrywek i zgromadzić jak największą liczbę licencjonowanych zawodników. Organizatorzy lig mieliby możliwość korzystania z logo PZUnihokeja, co uwalnia dodatkowe możliwości pozyskiwania środków. Rozgrywki amatorskie zmienią się w sport kwalifikowany – mówi Tomasz Wojciechowski, wiceprezes Polskiego Związku Unihokeja, autor drugoligowego projektu i dodaje: – Otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów dotyczących tej zmiany. Dzwonią przedstawiciele lig, którzy zgłaszają chęć udziału w nowej formie rozgrywek.

Od początku jesteśmy jak najbardziej za tym pomysłem. Sanocka Liga Unihokeja na pewno będzie częścią tego projektu. Nowa koncepcja bardzo nam się podoba, szczególnie jeśli chodzi o możliwy awans do I ligi bez ponoszenia kosztów. To potencjalna droga do zaistnienia Sanoka na unihokejowej mapie Polski. Bardzo miło będzie stanąć w szranki z zespołami z innych lig. Trzeba pamiętać, że drużyny z SLU wygrywały już turnieje towarzyskie z przedstawicielami rozgrywek w pozostałych regionach – zaznacza Dariusz Dorotniak, organizator Sanockiej Ligi Unihokeja.

Zwycięzcy poszczególnych grup II ligi spotkają się na turnieju mistrzów. Zawody zostaną zorganizowane przez i na koszt związku. Triumfator uzyska awans do I ligi. Wpisowe oraz koszty związane z licencją również pokryje unihokejowa centrala.

Związek nie będzie w żaden sposób ingerował w system rozgrywek podczas eliminacji do turnieju finałowego, czyli w przebieg sezonu zasadniczego oraz play-offów danej grupy II ligi. Tu pozostawiona będzie dowolność. Warto jednak już teraz zastanowić się nad formą zmagań choćby z uwagi na fakt, że w zawodach z udziałem mistrzów wezmą udział drużyny złożone z bramkarza i pięciu zawodników w polu. Do tej pory, w Sanockiej Lidze Unihokeja głównie ze względu na wymiary hali, grano w systemie bramkarz + czterech graczy.

Każda z grup II ligi będzie musiała wyłonić zwycięzcę do marca. Kolejne zasady dotyczą samych graczy. W fazie eliminacji (do momentu ukształtowania się klasyfikacji końcowej) będą mogli wziąć udział zawodnicy z ekstraligi lub I ligi, natomiast już w samym turnieju finałowym ich uczestnictwo będzie niedozwolone.

Wydaje się, że o rewolucyjnych zmianach można mówić w samych superlatywach. Reorganizacja rozgrywek amatorskich i rozpoczęcie funkcjonowania II ligi przynosi korzyści obu stronom. Jest to znakomity przykład na to, że za pomocą niewielkich nakładów finansowych i przede wszystkim dzięki trafionemu pomysłowi można w zdecydowany sposób przyczynić się do promocji dyscypliny w całej Polsce.

12-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)