REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie „Mechanika” (ZS2 w Sanoku) na praktykach w Hiszpanii! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. To już czwarty wyjazd młodzieży z „Mechanika” na praktyki zagraniczne. Wcześniej była Wielka Brytania i Portugalia, teraz Hiszpania. Granada – duże miasto w południowej Hiszpanii, w okręgu Andaluzja, stanowiła piękne tło dla miesiąca pobytu uczniów sanockiej szkoły.

Praktyką została objęta klasa 3ti (technik teleinformatyk). Odbyła się ona w ramach drugiej tury projektu unijnego „Praktyka zawodowa w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku im. Grzegorza z Sanoka”. Zrealizowana została przy współpracy z hiszpańską firmą EUROPROYECTOS LdV we wrześniu 2015 roku. Opiekunami grupy byli mgr inż. Marek Skalski oraz mgr Bogdan Bieńczak. Uczniowie przez pięć dni w tygodniu uczestniczyli w pracy zakładów usługowych o charakterze informatycznym, podlegających firmie Guadalinfo.

Zapoznali się z praktyczną stroną wykorzystania technologii IT w warunkach państwa śródziemnomorskiego, w jego systemie pracy. Uczniowie byli dowożeni busami do miejsc pracy, a sam przejazd to była rozrywka z kierowcami Roberto i Miguel, którzy, jak się okazało w pierwszy dzień pobytu, byli fanami disco-polo.

Młodzież pracowała na różnych stanowiskach, począwszy od obsługi kawiarenki internetowej po montaż komputerów i instalowanie systemów operacyjnych. Pomocnymi były translatory w komórkach, bo nie zawsze dało się dogadać po angielsku.
Prowadzony był pamiętnik na facebooku „Mechanik na obczyźnie”  https://www.facebook.com/mechaniksanocki?ref=hl, gdzie można znaleźć szczegóły z przebiegu praktyki.

Granada – turystyczna mekka

Miasto praktyki oczarowało nie tylko turystów, przybywających z różnych stron świata, ale samych praktykantów, którzy przez miesiąc mogli zwiedzać za darmo ciekawe miejsca. Mieli to szczęście, że zamieszkali w samym centrum zabytkowej dzielnicy, wśród starych domostw, kościołów, uliczek i pozostałości potęgi muzułmańskiej ze Średniowiecza. Do najbardziej okazałej budowli z dawnych czasów należała Alhambra – zespół pałacowy sułtana na wysokim wzgórzu. Oprócz tego parę minut marszu dzieliło ich od dzielnicy Sacromonte, gdzie większość domów to wykute w skale malownicze siedziby. Tereny te ogrodzone były potężnym murem, pochodzącym jeszcze z XI wieku.

Tłem dla pejzaży Granady są góry Sierra Nevada, których najwyższe szczyty pokryły się śniegiem pod koniec września. Uczniowie zwiedzali również Malagę, miejsce urodzenia Pablo Picassa, oraz plażowali się w miejscowości turystycznej Salobrena. Organizatorzy zafundowali im wycieczkę do malowniczego rezerwatu skalnego Cohorros, gdzie trzeba było wytrwałości w pokonywaniu wąskich ścieżek skalnych i wiszących kładek. Zwieńczeniem wypadów w okolice był wyjazd do Alpuhary – górzystej krainy, gdzie muzułmanie najdłużej bronili się przed Hiszpanami w XVI wieku, po re-konkwiście. Miejsce to opisywał Adam Mickiewicz w „Konradzie Wallenrodzie”, w balladzie „Alpuhara”.

Jaskiniowcy?

Baza noclegowa praktykantów znajdowała się  w arabskiej dzielnicy Albayzin. Mieszkało się przytulnie i komfort zwiększała bliskość kuchni. Miejscowy kucharz, określający się jako ‘messi of the kitchen’ czyli Jonatan z Argentyny, gotował wyśmienicie i przez miesiąc pobytu było codziennie inne danie.

Komfortu dopełniała duża samodzielność pobytu i swoboda oraz bezpieczeństwo wędrowania po mieście. Uczniowie spotykali różnych dziwnych ludzi, nawet hippisów i innych obcokrajowców, mieszkających w jaskiniach na zboczu góry, którzy wybrali taki właśnie styl życia. Był to miejscowy koloryt Granady, która wydawała się ‘opiekować’ przybyszami i biednymi.

Wartość dodana

Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu technologii informacyjnej, wyjazd na praktykę pokazał im inny świat na końcu Europy – obyczaje mieszkańców, kulturę Hiszpanii i umożliwił zawarcie nowych znajomości, które kontynuują się za pośrednictwem facebooka. Poznali miejsca tak odległe od naszego kręgu kulturowego, przyjaznych ludzi i roślinność, która w niczym nie przypomina polskiej. Być może była to jedyna okazja w życiu i wszyscy z pewnością cieszą się, że można było z niej skorzystać.

W „Mechaniku” czekają na uczniów klas trzecich następne praktyki zagraniczne. Najbliższy wyjazd dotyczy Włoch, a konkretnie – Sycylii, i tam wybierają się samochodziarze. Na kolejne wyjazdy do Niemiec, Malty i Wielkiej Brytanii czekają najlepsi uczniowie klas technicznych.

Publikacja sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

Tekst sponsorowany

02-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)