REKLAMA
REKLAMA

V Bieszczadzki Puchar Głowatki – zapisy już tylko do 22 czerwca. Jest o co walczyć!

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Jeszcze tylko do najbliższego poniedziałku 22 czerwca (włącznie) za pośrednictwem formularza znajdującego się na witrynie internetowej www.glowacica.blogspot.com zainteresowani wędkarze mogą zgłaszać swój akces do tytułowej imprezy, która po raz piąty odbędzie się w Zagórzu, w dniach  27-28 czerwca br.

Chęć startu w głowatkowych zmaganiach potwierdziło dotąd ponad 40 zawodników z Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Będą oni rywalizować o atrakcyjne nagrody takie, jak m.in.: wędzisko typu Dragon HM 3,20 m c.w. 28 – 70 g. ufundowane przez firmę DESIGN FISHING Sp. z o.o., okazała rzeźba – trofeum oraz woblery marki DORADO.

Tegorocznej  wędkarskiej rywalizacji organizowanej przez Koło Wędkarskie PZW w Zagórzu Okręg Krosno przy wsparciu Gminy Zagórz i Powiatu Sanockiego towarzyszyć będzie projekt pn. „Międzynarodowa akcja edukacyjna  – Ochrona bioróżnorodności rzeki San” współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Rzeszowie.

Głowacica zwana popularnie głowatką (z łac. Hucho hucho) w Polsce regularnie jest łowiona jedynie w trzech rzekach: Dunajcu, Popradzie i Sanie. Często bywa nazywana  łososiem wód słodkowodnych. Na krajowych łowiskach poławiane były osobniki o dł. ok. 1,4 m i wadze ponad 20 kg!  Ta słodkowodna ryba z rodziny łososiowatych (z łac. Salmonidae)  może odegrać w rozwoju  lokalnej branży turystycznej bardzo pozytywną rolę pod warunkiem zachowania nieskażonego środowiska naturalnego i ochrony bioróżnorodności łowisk. Wymienione tu cele stanowią kanwę projektu pn. „Międzynarodowa akcja edukacyjna  – Ochrona bioróżnorodności rzeki San”, współfinansowanego przez WFOŚiGW w Rzeszowie.

Środki finansowe na  realizację  zadania towarzyszącemu tegorocznej edycji Pucharu Głowatki w kwocie blisko 21 000 zł  zostaną przeznaczone na: przeprowadzenie quizu ekologicznego; zorganizowanie spotkania informacyjnego pt. „Górny San i jego ichtiofauna. Stan obecny, zagrożenia i wyzwania.”;  edycję i wydruk 1500 egzemplarzy publikacji pn. „Multimedialny atlas osobliwości przyrodniczych Gminy Zagórz” oraz produkcję materiałów edukacyjnych  – wylicza Jerzy Zuba – autor i koordynator projektu.

W czwartej edycji Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki wystartowało blisko 50 wędkarzy z Polski, Szwajcarii i Ukrainy. W tym roku liczymy na jeszcze większą frekwencję. Cieszymy się, że Gmina Zagórz staje się coraz bardziej rozpoznawalna wśród krajowych i zagranicznych miłośników wędkarstwa. Promocja turystyki wędkarskiej zaczyna pozytywnie oddziaływać na działalność lokalnych gestorów bazy turystycznej. Aby ta gałąź lokalnej gospodarki mogła się dalej dynamicznie rozwijać niezbędne jest nieskażona przyroda.  Jej ochrona to wielkie wyzwanie dlatego jesteśmy niezwykle radzi, że wśród podmiotów wspierających nasze działania na tym polu po raz kolejny znalazł się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – podkreśla burmistrz Zagórza Ernest Nowak.

Szczegółowy program i regulamin imprezy wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie internetowej http://glowacica.blogspot.com/ Liczba miejsc ograniczona. Zapisy potrwają do 22 czerwca br. Wszystkim miłośnikom przyrody (nie tylko wędkarzom) przypominamy o quizie ekologicznym z atrakcyjnymi nagrodami, który zgodnie z regulaminem potrwa jeszcze tylko do 25 czerwca br.

1

18-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)