REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w SPGK. Wkrótce nowa rada nadzorcza i nowy zarząd. „Przyszedł czas na nowe spojrzenie” (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Być może już dzisiaj dojdzie do zmian w radzie nadzorczej SPGK. Następnie, władze miasta dokonają roszad w zarządzie spółki. – Pojawiły się zastrzeżenia do działalności SPGK. Jeśli chodzi o najwyższe ceny wody i ścieków, na 156 podkarpackich gmin, jesteśmy na 6. miejscu – wyjaśnia Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

Od początku kadencji, nowe władze miasta deklarują zaangażowanie i determinację w dążeniu do poprawienia sytuacji finansowej Sanoka. Na pierwszej po zaprzysiężeniu burmistrza konferencji prasowej, sporo czasu poświęcono sprawie miejskich spółek.

Ze strony miasta nie było praktycznie żadnego nadzoru nad spółkami. Chcemy, aby od tego momentu, do urzędu trafiały kopie dokumentów. W ten sposób będziemy mieli wgląd w bieżącą działalność – tłumaczył Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

Sporo kontrowersji budzą, rzecz jasna, ceny wody i ścieków ustalone przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak podaje zarząd miasta, Sanok plasuje się na 6. miejscu w całym województwie jeśli chodzi o najwyższe stawki.

Gdybyśmy wzięli pod uwagę ośrodki z całej Polski podobne do Sanoka, mogłoby się okazać, że również zajmowalibyśmy niechlubne miejsce w czołówce. W pewnym stopniu usprawiedliwieniem dla działań spółki jest fakt, że to właśnie SPGK, a nie miasto brało kredyt na modernizację stacji uzdatniania wody w Trepczy (przyp. red.) i musiało go spłacać. Stąd podwyżka cen – dodaje zastępca burmistrza.

Zaproponowane stawki opłat za wodę i ścieki zostały przekazane do urzędu w październiku, ale nie zostały one przeanalizowane przez Radę Miasta poprzedniej kadencji. 5 grudnia upływał termin wprowadzenia ewentualnych korekt. Nowa Rada Miasta nie miała możliwości zajęcia się sprawą podobnie jak burmistrz. Przypomnę, że zaprzysiężenie nastąpiło 8 grudnia – mówi Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

Być może już dzisiaj dojdzie do zmian w radzie nadzorczej SPGK. Jest to konieczne, aby następnie wybrać nowy skład rady i powołać nowy zarząd. Podczas konferencji prasowej burmistrzowie podkreślali, że dwie osoby z obecnego zarządu posiadają prawa emerytalne.

Zmiany są konieczne. Od nowego prezesa będziemy oczekiwali nowego spojrzenia na działalność spółki, a co za tym idzie zracjonalizowania cen wody i ścieków oraz ograniczenia wydatków bieżących – mówi Edward Olejko.

Przyszedł czas na nowe spojrzenie – potwierdza Tadeusz Pióro i dodaje: – Musimy dokonać rzetelnej analizy finansowej, która pomoże podjąć działania zmierzające do obniżki obowiązujących stawek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Oszczędności nie ominą urzędników. Cięcia w wydatkach na administrację publiczną w Sanoku (FILM)

„Trójporozumienie” ustabilizuje na lata funkcjonowanie placówki? Miasto dołoży się do Muzeum Historycznego (FILM)

BURMISTRZ: „To najgorszy budżet w historii Sanoka”. Czekają nas spore cięcia (FILM, ZDJĘCIA)

Burmistrz zleca audyt w Urzędzie Miasta. Kontrola również w MOSiR-ze, SPGK i SPGM? (FILM, ZDJĘCIA)

09-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)