REKLAMA
REKLAMA

„1956 Polska-Węgry. Historia i pamięć” – wystawa plenerowa w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. Od jutra na dziedzińcu sanockiego zamku będzie można obejrzeć wystawę plenerową: „1956 Polska-Węgry. Historia i pamięć”. Opowiadać będzie o losach dwóch narodów, które znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny. 

Jest to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB). Ich celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym.

h

Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku.

Wystawa w Sanoku została zorganizowana dzięki współpracy rzeszowskiego oddziału IPN i powiatu sanockiego. Będzie można ja oglądać przynajmniej do końca roku.

07-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)