REKLAMA
REKLAMA

BUDŻET OBYWATELSKI: Jednym radość, innym smutek. Zadecydowało 10 głosów!

SANOK / PODKARPACIE. O tym, że w ramach budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowane zadanie,dotyczące wykonania nawierzchni asfaltowej i brukowej na Cmentarzu Posada, informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Zacięta walka toczyła się o pozostałe 140 tys. zł.

Różnicą 10 głosów wygrał projekt budowy placu zabaw w dzielnicy Dąbrówka.

W sumie w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego oddano 13 820 głosów, z czego głosów ważnych było 12 628, głosów nieważnych 1 192.
– Odrzucone karty, czyli głosy w większości miały zaznaczone więcej niż dwa krzyżyki lub był podany błędny PESEL – informuje Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.

Projekt „Wykonanie nawierzchni asfaltowej i brukowej na Cmentarzu Posada” – około 160 tys. zł –  otrzymał 2 135 głosów. Na drugim miejscu znalazło się zadanie „Budowa najnowocześniejszego placu zabaw w Sanoku – „BRYKALNIA” w dzielnicy Dąbrówka” – około 230 tys. zł. – z 1 204 głosami. Rozczarowanie w obozie Ekoball. Ich inicjatywa „Zakup sprzętu sportowego dla 500-osobowej grupy dzieci i młodzieży trenującej w klubie sportowym Ekoball” – 100 tys. zł. , otarła się o dofinansowanie. Projekt otrzymał 1 194 głosy.

– Na początek chcę podkreślić, że decyzja o utworzeniu budżetu obywatelskiego była doskonałym rozwiązaniem. Cieszymy się z wygranej, ale za tym sukcesem stoi sztab ludzi. Dyżury w radzie dzielnicy pełnione były praktycznie codziennie. Rozdawaliśmy karty razem z opłatkami, ale nikomu nie nakazywaliśmy głosować za cmentarzem, choć informowaliśmy, że taka inicjatywa jest podjęta. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nasz projekt. Cmentarz nasz powstał w 1902 roku i praktycznie, nie przeprowadzano na nim inwestycji. Dlatego też, przedstawione zadanie było dla nas ważne – wyjaśnia pani Bogusława Małek, z Rady Dzielnicy Posada.

– Cieszymy się na pewno z tego drugiego miejsca. Zobaczymy, ile ostatecznie pozostanie pieniędzy z puli 300 tys. zł. Na pewno będziemy szukać sponsorów aby zrealizować całe zadanie. Być może ostateczny kosztorys będzie nieco niższy. Na placu znajdą się urządzenia do zabaw, których w Sanoku nie ma, a są dostępne tylko w dużych miastach. Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do Brykalnii – mówi pani Elżbieta Mazur, współautorka projektu.

foto: Witold Święch

foto: Witold Święch

– O wynikach dowiaduje się od pana. Ciężko zebrać myśli tak na gorąco. Na pewno jest nam bardzo przykro i smutno. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt i gratulujemy zwycięzcom. Na pewno w kolejnych edycjach będziemy także brać udział. Wsparcie, o które walczyliśmy byłoby dla nas niezwykle cenne. Musimy pamiętać, ze szkolimy ponad 500 osobową grupę dzieci i młodzieży. Rocznie utrzymanie takiej ilości młodych piłkarzy to koszt około 800 tys. zł. – komentuje z kolei Bogusław Rajtar, dyrektor Ekoball.

Formułę głosowania czekają reformy?
Pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego wydane. I dobrze, bo jak widać bardzo zmobilizowało to mieszkańców do aktywności. Już od początku sporo kontrowersji budziła sama formuła głosowania, o czym wspomina jedna z naszych rozmówczyń.

– Cieszymy się z tego co mamy, ale głosowanie miało trwać od 11 do 18 grudnia. „Pocztą pantoflową” dowiedzieliśmy się, że na Posadzie trzy tygodnie przed startem głosowania zaczęto zbierać głosy. Sama formuła jest na pewno do poprawienia. Wystarczyło wzór kart do głosowania opublikować na przykład 10 grudnia – podkreśla pani Elżbieta Mazur.

– Otrzymaliśmy różne sygnały dotyczące tej formy głosowania. Jest to dla nas również nowość. Na pewno w przyszłym roku będzie to wszystko wyglądać inaczej. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby ustawienie urny w Urzędzie i możliwość jedynie osobistego głosowania. Zobaczymy. Mamy pewne doświadczenie. Będziemy pracować nad zmianami – deklaruje wiceburmistrz Olejko.

Od mieszkańców odbieraliśmy sygnały, że w budżecie obywatelskim nie powinny się mieścić zadania takie jak budowy ulic czy chodników. Zdaniem naszych Czytelników to są zadania, które powinny być realizowane w ramach budżetu ogólnego. Co wy Państwo sądzicie w tej kwestii? Jak oceniacie pierwszą edycję sanockiego budżetu obywatelskiego? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

red.

05-01-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)