REKLAMA
REKLAMA

Budżet obywatelski tak. Formuła dzielnicowa to niewypał

SANOK / PODKARPACIE. Sanoczanie wybrali inwestycje do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Frekwencja wypadła kiepsko. Zagłosowało niewiele ponad 3,3 tysiąca mieszkańców. To cztery razy mniej niż w poprzedniej edycji.

Formuła tegorocznej odsłony budżetu obywatelskiego była nieco inna niż poprzednia. Mieszkańcy każdej z dzielnic oddawali głosy na inwestycję ze swojego okręgu. Mogli to uczynić między 13 a 19 października.

Wpłynęło do nas 3384 głosy. Z czego 2924 osoby skorzystały z kart do głosowania w stacjonarnych punktach przygotowanych przez urząd miasta, natomiast 460 sanoczan wykorzystało specjalną aplikację internetową – mówi Piotr Krzyszczyk, naczelnik Wydziału Organizacyjnego magistratu.

Komisja do Spraw Budżetu Obywatelskiego weryfikuje głosy. Wszystkie dane sprawdzane są w Wydziale Spraw Społecznych i Obywatelskich.

Nieważne są te głosy, które mieszkańcy oddali na projekty z nie swojej dzielnicy. Natomiast wówczas gdy ktoś zrobił błąd w numerze pesel, czy ma obecnie inne nazwisko, taki głos akceptujemy. Każdemu może zdarzyć się drobna pomyłka. Zanotowaliśmy też przypadek, że osoba oddająca głos na jedna z inwestycji, nie była zameldowana w mieście – podkreśla Piotr Krzyszczyk.

01

Ważnym czynnikiem w procedurze jest również minimalny próg 5 procentowej frekwencji. Z jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że każda dzielnica go osiągnęła, natomiast pewne wyniki poznamy w poniedziałek.

Eksperyment nietrafiony?

Liczby trudno oszukać. Ze wstępnej analizy wynika, że tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego w stosunku do poprzedniej, wypadła dosyć kiepsko. W tym roku swój głos na konkretny projekt postanowiło oddać 3384 sanoczan. Z kolei rok wcześniej do magistratu wpłynęło ich 13820, czyli cztery razy więcej.

Może to wynikać z nieco innej formuły. Pierwsza edycja zakładała ogólnomiejskie głosowanie, spośród zgłoszonych propozycji, a na realizację zwycięskich inwestycji przeznaczono 300 tysięcy złotych. W tym roku mimo, że łącznie w puli do wydania jest 350 tysięcy, to każda z dzielnic dostanie po równo, czyli po 50 tysięcy złotych.

Odzew społeczeństwa może świadczyć o nietrafionym eksperymencie przekształcenia budżetu obywatelskiego niejako w budżet dzielnicowy. Magistrat będzie musiał wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

22-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)