REKLAMA
REKLAMA

Drewniane świątynie Ziemi Sanockiej

SANOK / PODKARPACIE. Zbigniew Osenkowski od kilkunastu już lat konsekwentnie realizuje plan „graficznej inwentaryzacji” świątyń ziemi sanockiej. Jego fascynacja drewnianą architekturą sakralną została zainspirowana twórczością znakomitego grafika Tyrsusa Wenhrynowicza, autora urzekających prac przedstawiających świat sztuki cerkiewnej dawnej Łemkowszczyzny.

Właśnie po tym krakowskim twórcy, mającym swoje rodzinne korzenie w Sanoku, przejął i rozwinął artystyczny plan dokumentacji tego, co przetrwało do naszych czasów, a było dziełem dawnych mistrzów rzemiosła ciesielskiego.

Pierwsze cykle grafik z drewnianą architekturą sakralną obejmowały geograficznie dolinę Sanu i Osławy, zaś kolejne zostały poświęcone kościołom i cerkwiom z powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego.

Grafiki prezentowane na wystawie, na wernisaż której serdecznie Państwa zapraszamy 22 stycznia, o godz. 17 do Galerii „20” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, to prace wykonane w latach 2007–2015. Wystawa czynna będzie do końca lutego br.

mbp

21-01-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)