REKLAMA
REKLAMA

Elżbieta Cipora: Marzenia? Nowy budynek dydaktyczny z akademikiem, fizjoterapia i zwiększenie liczby studentów (WYWIAD)

SANOK / PODKARPACIE. Głosami 22 elektorów, a więc wszystkich biorących udział w wyborach, Elżbieta Cipora została wybrana rektorem PWSZ w Sanoku na kadencję 2016-2020. W rozmowie z naszym dziennikarzem, opowiada o planach na kolejne cztery lata, a także o kontakcie ze studentami i tym, co stanowi siłę sanockiej uczelni.

Tomasz Sokołowski – Esanok.pl: Zdaniem 22 elektorów, a więc wszystkich przewidzianych w procesie wyborów rektora PWSZ w Sanoku, jest Pani najodpowiedniejszą osobą do kierowania uczelnią. Tak potężne zaufanie musi cieszyć. Jak się Pani czuła po ogłoszeniu wyników?

Elżbieta Cipora – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku: Mocne zaufanie na pewno cieszy, ale i zobowiązuje. Zdaję sobie sprawę z tego, że jeżeli wszyscy będziemy zdrowi, to czeka mnie kolejna kadencja wypełniona dążeniem do realizacji zamierzonych celów. Wiem, że podobnie jak w obecnej kadencji, następne cztery lata nie będą łatwe i proste. Cały czas mam poczucie, że nie mogę zawieść ludzi, którzy we mnie wierzą. Jednocześnie wiem, że mogę liczyć na wszystkich współpracowników. Wiem, że środowisko uczelniane będzie mnie wspierać w działaniach, ponieważ są to nasze wspólne działania. Analizując dokonania kończącej się kadencji zwracałam uwagę na wkład i rolę ludzi, którzy przyczynili się do każdego sukcesu. Siłą naszej uczelni jest wspólna praca wielu osób, również samych studentów i społeczności lokalnej.

T.S.: Z pewnością dokonała Pani analizy tego, co udało się osiągnąć w ramach kończącej się w sierpniu 2016 roku kadencji. Jakie założenia udało się wcielić w życie, a co pozostaje jeszcze w sferze planów?

E.C.: Dostosowano profile kształcenia do wymagań rynku pracy i utworzono nowe kierunki studiów: „Nowe media, reklama, kultura współczesna”, „Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych”, „Ekonomia”, „Praca socjalna z elementami organizacji i zarządzania” – studia magisterskie, a także uzyskano zgodę na uruchomienie kierunku o nazwie „Gospodarka zasobami na obszarach wiejskich”. Oddano do użytku Centrum Sportowo-Dydaktyczne z pełnowymiarową halą sportową i aulą wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny. Dzięki zaangażowaniu nie tylko mojemu, ale również moich współpracowników i innych życzliwych nam osób pozyskaliśmy na ten cel ponad 10 mln zł. W ostatnich czterech latach, nasi studenci chętniej wyjeżdżali na studia i praktyki w ramach programu Erasmus.Od 2012 roku ich liczba wzrosła ponad 3-krotnie. W momencie obejmowania stanowiska rektora PWSZ miała 4 podpisane umowy międzynarodowe. Aktualnie mamy 34 partnerów zagranicznych. Uczelnia skupia się na pozyskiwaniu własnej kadry naukowo-dydaktycznej pochodzącej ze środowiska lokalnego, deklarujących zatrudnienie w uczelni jako podstawowym miejscu pracy. Udoskonalono system wynagradzania wszystkich pracowników. W latach 2012-2015 trzy razy przeprowadzano podwyżki pensji. Dużym osiągnięciem było otrzymanie w lipcu 2015 roku certyfikatu „Uczelnia Liderów” w Ogólnopolskim Programie Certyfikacji Szkół Wyższych. Trzeba zaznaczyć, że z 36 państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce, znaleźliśmy się w wąskim gronie 11 najlepszych placówek, a jednocześnie jesteśmy jedynym liderem w grupie publicznych uczelni Podkarpacia. Oczywiście, zawsze może być lepiej i zdaję sobie z tego sprawę, ale wiem też, że wspólnie osiągnęliśmy również wiele.

T.S.: Jakie będą Pani priorytety w najbliższej kadencji? Co będzie Pani chciała osiągnąć w kolejnych czterech latach? Co zyska sanocka uczelnia?

E.C.: Przede wszystkim będę kontynuować sposób zarządzania uczelnią. Student jest najważniejszy, dlatego będę w dalszym ciągu doskonalić funkcjonowanie uczelni w zakresie organizacji dydaktyki i nauki. Nie zmieni się dla mnie priorytet w postaci zasady szacunku dla drugiego człowieka.

Chciałabym kontynuować starania o środki zewnętrzne w celu lepszego dostosowania naszej bazy dydaktycznej do prowadzonych kierunków studiów. Oferta PWSZ będzie dostosowywana do podkarpackiego i krajowego rynku pracy, a także oczekiwań kandydatów. Marzy mi się, aby studiująca u nas młodzież wspólnie z nauczycielami akademickimi świadczyli usługi dla przedsiębiorstw, mieszkańców Sanoka i okolic.

W najbliższej przyszłości planuje się zakup działki poniżej siedziby Straży Granicznej i wybudowanie Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowego z około 50 miejscami noclegowymi przeznaczonymi dla studentów i nauczycieli. Ponadto, chciałabym poszerzyć działalność dydaktyczną o kształcenie podyplomowe finansowane ze środków unijnych na bazie utworzonego Centrum Kształcenia Podyplomowego. Na początku przyszłego roku akademickiego planuję powołanie na naszej uczelni Uniwersytetu Dziecięcego.

Celem będzie również utrzymanie maksymalnego wykorzystania Centrum Sportowo-Dydaktycznego. Chciałabym doprowadzić do uruchomienia nowych kierunków: fizjoterapii i gastronomii z dietetyką. Spełnieniem marzenia byłby również następny kierunek magisterski i stale powiększająca się liczba nauczycieli akademickich, którzy osiągają kolejne stopnie naukowe.

T.S.: Wśród elektorów, przynajmniej jedną piątą stanowią przedstawiciele studentów. Wybory pokazały, że Pani praca jest dobrze oceniania również przez nich. Jakie są Pani relacje ze studentami? PWSZ to niewielka uczelnia i właśnie ten fakt jest jednym z jej największych atutów. Indywidualne podejście i dobry kontakt pomiędzy wykładowcami a żakami.

E.C.: Ogólnie bardzo lubię ludzi. Nadal podkreślam że student jest dla nas najważniejszy.  Każdy z nich może do mnie zawsze przyjść. Mamy naprawdę bardzo dobrych studentów. To z ich inicjatywy organizowanych jest szereg akcji dobroczynnych. Wydaje mi się, że nie stwarzam bariery, a studenci mają odwagę powiedzieć mi co ich boli. Bardzo sobie cenię relacje z nimi.

T.S.: Czego Pani życzyć na nową kadencję? Co byłoby spełnieniem Pani marzeń?

E.C.: Chciałabym bardzo, aby uczelnia ugruntowywała swoją pozycję na rynku edukacyjnym. Aby liczba studentów nie była mniejsza niż w tym roku, a nawet większa. Wiążę również ogromne nadzieje z realizacją zamierzonych celów, choćby w postaci wybudowania Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowego. Ale przede wszystkim, będę czuła się spełniona, jeśli uda się w kolejnych czterech latach tworzyć tak samo zgraną drużynę sanockiej PWSZ, jak miało to miejsce dotychczas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Elżbieta Cipora jednogłośnie wybrana rektorem PWSZ w Sanoku na nową kadencję. „Moim marzeniem jest dalszy rozwój uczelni”

1Elżbieta Cipora – rektor PWSZ w Sanoku. Zdjęcie nadesłane

23-03-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)