REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK: Ochotnicza Straż Pożarna w Pakoszówce działa od 110 lat

PAKOSZÓWKA / PODKARPACIE. Wyjątkowy jubileusz 110 lecia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Pakoszówce. Strażacy ochotnicy od lat stanowią wzór godny do naśladowania, kultywują tradycję i przekazują ją następnym pokoleniom.

Okrągły jubileusz to czas do świętowania i podsumowania dotychczasowych osiągnięć. 110-lecie OSP Pakoszówki to powód do dumy z wiernej służby dla lokalnej społeczności.

Dzięki bezinteresownej pomocy oraz podejmowaniu różnych inicjatyw dla dobra nas wszystkich, strażacy-ochotnicy cieszą się niesłabnącym zaufaniem społeczeństwa oraz wielkim uznaniem. Dzięki ich zaangażowaniu udało się uniknąć wielu nieszczęść, a mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Czekamy na kolejny jubileusz składając Strażakom ochotnikom najlepsze życzenia, dalszych sukcesów zawodowych i satysfakcji z wykonywania tego niezwykle trudnego zawodu.

pakoszowka 1

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej którą celebrował ks. Łukasz Jastrzębski przy współudziale ks. Bolesława Koniecznego. Następnie w uformowanym szyku mażoretki, Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka, poczty sztandarowe Jednostek OSP i pododdział w kolumnie dwójkowej przemaszerowały do Strażnicy OSP.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez naczelnika druha Piotra Marczaka meldunku członkowi Prezydium Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie druhowi Tadeuszowi Sieniawskiemu. Następnie miało miejsce uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, zagranie hymnu związkowego oraz przywitanie przybyłych gości.

W uroczystości, która odbyła się przed siedzibą OSP Pakoszówka, udział wzięły poczty sztandarowe, władze samorządowe, goście honorowi oraz mieszkańcy.

pakoszowka 2

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Uruski, wicestarosta powiatu Sanockiego Wacław Krawczyk, Anna Hałas Wójt Gminy Sanok, Sekretarz Gminy Sanok Paweł Wdowiak, druh Tadeusz Sieniawski Członek Prezydium Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie, Członek Zarządu Powiatu Sanockiego i Radny Powiatu Sanockiego Damian Biskup, Randy Powiatu Sanockiego Marian Futyma, Członek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sanoku Druh Jan Dębski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej W Sanoku st. bryg. Krzysztof Dżugan, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku Elżbieta Cipora, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów Tomasz Masłowski, Przewodniczący Rady Gminy Sanok Tadeusz Burka, radny gminy Stanisław Mika, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sanoku Druh Rafał Cecuła, Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sanoku Druh Mariusz Brodzicki, Członek Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Sanoku Druh Jan Winiarz, delegacje Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z sąsiednich miejscowości, a mianowicie: OSP Grabownica, OSP Kostarowce, OSP Strachocina.

Ochotnicza Straż Pożarna w Pakoszówce powstała w 1906 roku i liczyła 21 czynnych członków. Jej początki były bardzo trudne, gdyż wieś położona na pograniczu Pogórza Dynowskiego oraz Dołów Jasielsko–Sanockich w wyniku rozbiorów znalazła się pod zaborem austriackim, w Królestwie Galicji i Lodomerii. Panująca bieda i niedostatek utrudniały zorganizowane działania i dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto budować struktury pożarnicze, przy pomocy Towarzystwa Kółek Rolniczych.

Na początku do pożarów jeżdżono z ręczną sikawką, czterokołówką, która na co dzień była przetrzymywana w drewnianej szopie w centrum wsi. Do kompletu dochodziły węże gaśnicze 1,5 cala, parciane, które często ulegały awariom z powodu złej jakości materiału i nadmiernego zużycia.

Zaprzęg stanowiły dwa konie, wyznaczone na stałe do obsługi straży, a woźnicą w tym czasie był Jan Węgrzyniak. Strażacy ubrani byli w mundury w kolorze granatowym oraz czapki rogatywki. Byli wyposażeni w metalowe hełmy, parciane pasy i toporki, używane podczas parad i w działaniach bojowych.

pakoszowka 3

Wszystkie uroczystości odbywały się z udziałem mundurowych oraz Orkiestry Dętej, której to szeregi zasilali Strażacy.

Po wojnie zakupiono motopompę, która przewożona była na wozie konnym, co znacznie ułatwiło walkę z ogniem. Na początku lat 50-tych, wybudowano nową remizę z drewna pochodzącego z rozbiórki domów. W 1970 roku jednostka otrzymuje z przydziału Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sanoku samochód terenowy marki „Dogde”.

W latach 1971-1973 przy Jednostce działa drużyna żeńska w 12-osobowym składzie pod komendą Bronisławy Barć. W 1982 Jednostka otrzymuje nowy samochód marki Żuk – GLM 8. W roku 2007 Jednostka otrzymała nowy sztandar oraz samochód pożarniczy na podwoziu samochodu Star – 266. Natomiast w 2009 roku zakupiono ze środków własnych samochód marki Renault i po gruntownym remoncie przystosowano do przewozu osób i lekkiego sprzętu pożarniczego.

W 2012 roku Jednostka świętowała 90-lecie Orkiestry Dętej. Podczas uroczystości Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał Marian Futyma, natomiast brązowy medal trafił do Druha Władysława Grzebienia.

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był występ Orkiestry Dętej z Pakoszówki oraz zaprzyjaźnionego zespołu „Pakoszowianie”, a także piękny tort.

Źródło: Gmina Sanok

14-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)