REKLAMA
REKLAMA

GMINA SOLINA: Zarzuty w sprawie skażenia wody w Polańczyku. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania

POLAŃCZYK, LESKO / PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Lesku postawiła zarzuty prezesowi zarządu Gminnego Zakładu Komunalnego w Polańczyku. Sprawa dotyczy skażonej wody, o której pisaliśmy w lutym tego roku. Doniesienie do prokuratury złożyło dwóch mieszkańców Polańczyka.

ZOBACZ TAKŻE:
GMINA SOLINA: Wójt gminy Solina wulgarnie o samorządowcach. Radny Krupa publikuje nagrania (AUDIO)


Najpierw doniesienie w tej sprawie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Krośnie, która przekazała ją do Leska.

Śledztwo wszczęto 7 marca tego roku. Prezes zarządu Gminnego Zakładu Komunalnego w Polańczyku w tej sprawie został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Złożył wyjaśnienia. Postawiono mu zarzuty na podstawie art. 231 par.1 KK oraz art 160 par. 1 KK – informuje prokurator Joanna Kowal z Prokuratory Rejonowej w Lesku.

Chodzi o niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego oraz narażenie ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za oba przestępstwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany nie dopełnił obowiązku o natychmiastowym ogłoszeniu komunikatu państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Ustrzykach Dolnych oraz naraził mieszkańców na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – precyzuje prokurator Joanna Kowal.

Z uwagi na postawę podejrzanego do Sądu Rejonowego w Lesku skierowano wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

Korzyścią warunkowego umorzenia postępowania jest nieorzekanie wobec sprawcy kary za przestępstwo, a jedynie wyznaczenie okresu próby, podczas którego na sprawcę sąd może nałożyć określone obowiązki.

Przypomnijmy, że dokładnie 6 lutego tego roku w stacji uzdatniania wody w Polańczyku wykryto 9 bakterii. Wówczas sanepid wydał komunikat dla mieszkańców, w którym informował, że woda jest niezdatna do picia. Natomiast 8 lutego taką informację otrzymał Gminny Zakład Komunalny w Polańczyku. Jednak nie trafiła ona od razu do mieszkańców. W konsekwencji skarżyli się oni na różnego rodzaju dolegliwości, gdyż woda w którą byli zaopatrywani nie nadawała się do spożycia.

Przeczytaj więcej: UWAGA! Skażenie wody w Polańczyku. Nie nadaje się do picia

Polanczyk_Witold_Swiech_980_11

Polańczyk z lotu ptaka. Foto: Witold Święch

 

pao

ZOBACZ TAKŻE:
GMINA SOLINA: Wójt gminy Solina wulgarnie o samorządowcach. Radny Krupa publikuje nagrania (AUDIO)

07-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)