REKLAMA
REKLAMA

SONDA: Ile wiemy o autyzmie? Odpowiadają mieszkańcy powiatu sanockiego (FILM)

SONDA: Ile wiemy o autyzmie? Odpowiadają mieszkańcy powiatu sanockiego (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. W piątek w sanockiej PWSZ zorganizowano konferencję poświęconą zagadnieniom związanym z autyzmem. Jak wyglądają one w powiecie sanockim? Ile wiemy o autyzmie i czy potrafilibyśmy pomóc? O zaburzeniach ze spektrum autyzmu opowiadali zaproszeni goście. O zdanie zapytaliśmy także mieszkańców powiatu sanockiego.

Począwszy od lat 90. XX wieku na świecie można zaobserwować znaczny wzrost występowania szerokiego spektrum autyzmu. Obecnie średnio jest to 62. na 10 tys. osób.

Wśród badań dotyczących częstotliwości występowania autyzmu ważnym i nadal
niewyjaśnionym do końca zagadnieniem jest jego związek z płcią. Większość badań pokazuje około czterokrotnie częstsze występowanie autyzmu u chłopców.

W powiecie sanockim liczba dzieci z autyzmem z roku na rok wzrasta. W ostatnich trzech latach szkolnych jest to szczególnie widoczne.

Warto także dodać, że według badań prawie co czwarte niepełnosprawne dziecko, zakwalifikowane do wczesnego wspomagania, było dzieckiem z autyzmem.

Konferencja zorganizowana w sanockiej PWSZ miała służyć edukacji społeczeństwa, które niewiele wie o zaburzeniach ze spektrum autyzmu – mówi Maciej Drwięga, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sanoku. – Nawet przypadkowy sondaż wśród mieszkańców powiatu sanockiego pokazuje, że wielu z nas coś wie na ten temat, jednak te informacje są niewielkie, a często także stereotypowe – dodaje.

Organizatorom zależało na tym, aby wystąpień gości i specjalistów uczestniczących w konferencji mógł posłuchać każdy.

Cały czas na sali obecna była spora widownia. Wśród niej dużą grupę stanowili rodzice dzieci dotkniętych autyzmem, co nas bardzo cieszy – relacjonuje dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Podczas konferencji prelegenci pokazali problem autyzmu z rożnych perspektyw. O swoich doświadczeniach mówili także rodzice,opiekunowie, terapeuci i wychowawcy. Wśród nich wystąpił także gość specjalny Marzena Pelc-Dymon, pediatra i psychiatra dziecięcy. Przybliżyła ona problem zjawiska autyzmu na naszym terenie. Od 10 lat pomaga dzieciom w powiecie sanockim, brzozowskim, leskim i bieszczadzkim.

Problem autyzmu przez ostatnie lata nabrał charakteru społecznego. Zapraszamy do obejrzenia sondy na ten temat wśród mieszkańców powiatu sanockiego.

pao

CZYM JEST AUTYZM:

26-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)