REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Sprzątanie po pupilach to obowiązek. Nie wszyscy o tym pamiętają

SANOK / PODKARPACIE. Każdy właściciel ma obowiązek sprzątać po swoim pupilu. To nie tylko kwestia kultury osobistej, ale także konkretnych przepisów, ujętych w znowelizowanym w 2013 roku regulaminie utrzymania czystości w mieście.

Internauci co raz częściej zwracają uwagę, że wielu właścicieli psów nie respektuje regulaminu. Zwierzęta biegają wolno, a pozostawione przez nich nieczystości nie są sprzątane.

Straż Miejska cały czas działa w tym zakresie. O ile widząc psa bez smyczy od razu możemy zareagować, o tyle trudno przyłapać na gorącym uczynku właścicieli zwierząt, którzy nie mają zamiaru posprzątać po swoich pupilach – tłumaczy Marek Przystasz,  komendant Straży Miejskiej w Sanoku.

Bezsprzecznie psie „niespodzianki” na każdym kroku nie dodają miastu uroku. Wielu nie pamięta, albo nie chce pamiętać, że ma obowiązek posprzątać. A to zaledwie kilkadziesiąt groszy za zestaw.

dog-322127_960_720

Jest o wiele lepiej. Przy kontrolach właścicieli zwierząt większość z nich ma przy sobie specjalne zestawy do sprzątania, czy też zwykłe foliowe worki. Niestety zdarzają się i tacy, którzy nigdy nie sprzątali i nie będą sprzątać – zaznacza Przystasz.

Jak dodaje wiele zależy od kultury osobistej właścicieli zwierząt oraz poziomu edukacji społeczeństwa. Postawa ich podczas łamania przepisów wpływa także na wymiar kary.

Mandaty, jakie wypisujemy, są w granicach 20-500 złotych. Te dotyczące właścicieli psów to około 50-100 złotych. Każda sytuacja jest inna. Jedni na zwrócenie uwagi reagują i posprzątają, czy przyjmą, inni się sprzeciwiają. W minionych latach zdarzyły się nawet sprawy, które otarły się o sąd – precyzuje komendant.

Właściciele zwierząt domowych muszą pamiętać, że są takie miejsca, gdzie nie wolno wyprowadzać pupili na spacery. W centrum miasta wystarczy wymienić chociażby Plac św. Jana, to także place zabaw, okolice piaskownic oraz te skwery czy osiedla, które są oznakowane zakazem wprowadzania psów. Trzeba też mieć świadomość, że w miejscach publicznych zwierzęta muszą być na smyczy, a psy ras dużych i olbrzymich albo uznanych za agresywne, także w kagańcu.

26-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)