REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Wydawanie praw jazdy. Czy w Sanoku jest inaczej niż wszędzie?

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Przepisy dotyczące wydawania praw jazdy są jedne, jednak czy urzędnicy interpretują je jednakowo? Internauta zadaje pytanie, dlaczego w sanockim starostwie jest inaczej niż w ościennych starostwach.

Postanowiliśmy sprawdzić tę sprawę. Czytelnik utrzymuje, że w sanockim starostwie przy wymianie dokumentu w trakcie trwania jego ważności, kolejny egzemplarz stanie się nieważny po upływie określonej liczby lat. Podaje przykład, że prawo jazdy było ważne na okres 15 lat. Dokument przy wymianie po 5 latach, w nowej wersji będzie już ważne tylko 10 lat. A w ościennych urzędach nadal opiewa na 15 lat.

Okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Do 18 stycznia 2013 roku prawa jazdy były wydawane bezterminowo. Natomiast po tej dacie okres ważności dokumentu wynosi 15 lat.

Ustawa o kierujących pojazdami była już kilkakrotnie zmieniana. Stąd też często petenci nie orientują się w przepisach. Natomiast bez wglądu w konkretne dokumenty nie można odpowiedzieć na pytanie, na jaki okres prawo jazdy będzie wydane – mówi Halina Lorenc, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu starostwa powiatowego w Krośnie.

Obwarowane jest to różnymi czynnikami. Kluczowe tutaj jest wydanie orzeczenia lekarskiego.

Jeśli lekarz wyda je bezterminowo, wówczas według zmienionych przepisów, jego ważność określa się na 15 lat. Natomiast jeśli w orzeczeniu lekarskim znajdzie się data, która określi ważność badań, wówczas w odpowiednim czasie należy je powtórzyć. To będzie też warunkiem ważności prawa jazdy – informują pracownicy Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg brzozowskiego starostwa.

1234

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami z 2011 roku prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, T, wydaje się na okres 15 lat. Z tym, że może on być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego – precyzuje Jan Wydrzyński, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w sanockim starostwie.

Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 lutego 2016 roku, datą ważności uprawnienia jest najwcześniejsza z dat wskazanych w orzeczeniu lekarskim i odpowiednio w orzeczeniu psychologicznym dla przeprowadzonych ponownych badań w zakresie określonej kategorii. Jeśli daty nie ustalono to ważność dokumentu wynosi 15 lat od terminu wydania – dopowiada.

Jak zaznacza naczelnik Wydrzyński dokumenty prawa jazdy w sanockim starostwie wydawane są na podstawie takich samych przepisów jak w ościennych powiatach i nie ma tutaj mowy o różnicy w ich interpretacji.

Przypomnijmy jeszcze, że osoby, które otrzymały prawo jazdy przed 18 stycznia 2013 roku będą musiały wymienić swoje dokumenty w latach 2028-2033. W przeciwnym razie utracą one ważność.

foto: archiwum esanok.pl

12-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)