REKLAMA
REKLAMA

„Łemkowie – Losy Zaginionego Narodu”. Książki rozdane

SANOK / PODKARPACIE. „Łemkowie. Losy zaginionego narodu” Marka A. Koprowskiego to książka przybliżająca historię Łemków-Rusinów. Naród ten, żyjący od wieków w Karpatach, po przesiedleniu do ZSRR i na polskie Ziemie Odzyskane, utracił swoją ojczyznę. Owe „góry” są dla nich tym, czym dla Polaków Kresy − utraconą „Arkadią”, gdzie wszystko było lepsze, bo swoje.

Clipboard01

 

Choć nadal istnieje szansa na renesans tej narodowości, wciąż napotyka ona liczne przeszkody.

Ukraińcy starają się zukrainizować wszystko, co zawsze kojarzyło się z Łemkami
Uważają bowiem, że jest to co najwyżej grupa etnograficzna i miano narodu jej nie przysługuje. W swych staraniach osiągają jednak tylko częściowy sukces.

Książkę otwiera obszerny szkic historyczny dotyczący dziejów Łemków-Rusinów od połowy XIX w. do chwili obecnej. W odróżnieniu od dotychczasowych opracowań, opisujących temat Łemkowszyzny w sposób hermetyczny, naukowy, szkic ten napisany został niezwykle przystępnie.

Nie traktuje Łemków i ich kultury wyłącznie jako folkloru, ciekawostki czy „resztki po wielonarodowej Rzeczypospolitej”.

Łemkowie są pełnoprawnym narodem o własnej, odrębnej kulturze i tożsamości. Są także narodem skrzywdzonym
Pomimo wierności Rzeczypospolitej, zastosowano wobec niego surowe reguły Operacji „Wisła” i potraktowano jak Ukraińców, którzy wspierali działania OUN-UPA. Tymczasem na środkowej i zachodniej Łemkowszczyźnie formacja ta żadnych wpływów nie miała.

Publikacja Koprowskiego zawiera również bezpośrednie relacje rodowitych Łemków − Teodora Gocza i jego żony Marii z Zyndranowej koło Dukli w Beskidzie Niskim. Opowiadają oni o historii swoich rodzin, miejscowości, gdzie przyszło im mieszkać, a także dziele ich życia − Muzeum Kultury Łemkowskiej. Młode pokolenia Łemków są z kolei reprezentowane w książce przez Bogdana Gambala, działacza „Ruskiej Bursy” w Gorlicach − odrodzonej instytucji służącej społeczności łemkowskiej.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii. Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika.

Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

materiały nadesłane

 

Książki otrzymują:

– pani Joanna Gacek
– pan Maciej Kornasiewicz
– pani Renata Roman-Kuzicka

Gratulujemy!


Dla czytelników esanok.pl mamy do rozdania 3 książki  „Łemkowie. Losy zaginionego narodu” Marka A. Koprowskiego. 

” Świadomość narodowa Łemków dojrzewała powoli (…) Wielu przywódców zbójników przeszło do łemkowskiej legendy. Nazwiska Andrzeja Sawki, Wasyla Czepca czy Fedora Seńczaka po dziś dzień są wymieniane przez łemkowskich badaczy.” – frag. książki .

Co wystarczy zrobić ?

  • Wysłać maila zawierającego imię, nazwisko oraz numer telefonu na adres promocja@esanok.pl z dopiskiem w tytule – Łemkowie. Losy zaginionego narodu.
  • Na maile czekamy do piątku, września do godz. 12.00. Książki otrzymają  5. 10. oraz 15. osoba, która prześle do nas maila.
  • Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie w godz. 12.00 – 14.00.
  • Nie odebranie telefonu powoduje, że książkę otrzyma kolejna osoba.
  • Udział bierze wyłącznie jeden mail z danym nazwiskiem.

Udział jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację nazwiska zwycięzców na łamach portalu eSanok.pl .

Książki można nabyć w wydawnictwie Replika na stronie internetowej www.Replika.eu

 

ZOBACZ TAKŻE: 

RADIO ŁEMKÓW www.lem.fm

11-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)