REKLAMA
REKLAMA

MBP: Acta Pancoviana po raz szósty

SANOK / PODKARPACIE. Już w środę, 9 listopada zapraszamy do Galerii 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej. O godz. 17 odbędzie się spotkanie promujące nr 6 wydawanego przez bibliotekę periodyku „Acta Pancoviana”. Poprowadzi je dr hab. Tomasz Chomiszczak.

W „Słowie wstępnym” czytamy: Kiedy w pierwszą rocznicę śmierci Mariana Pankowskiego wyszedł poprzedni numer „Acta Pancoviana”, wydawało się, że w sposób naturalny nasza seria wydawnicza dobiega końca. Oczywiście, odejście wybitnego twórcy nigdy nie kładzie kresu jego dalszej obecności w świadomości odbiorców, ale przypadek sanockiego cyklu publicystycznego był szczególny: w dużej mierze czerpaliśmy redakcyjną energię z regularnych, także bezpośrednich kontaktów z Pisarzem, a Jego do końca życia niezwykła aktywność artystyczna dostarczała i nam kolejnych bodźców do pracy.

Dziś, kilka lat później, wiemy z całą pewnością, że inspiracja tą literaturą nie wietrzeje; że Pankowski — jak niegdyś Matuga, bohater jednej z Jego powieści — wciąż idzie: idzie przez rynek księgarski, ale, co może jeszcze istotniejsze, idzie również przez uczelniane aule i katedry. W bibliografii podmiotowo-przedmiotowej pojawiło się kilka nowych, istotnych pozycji wydawniczych, w których zauważalny udział mieli także przedstawiciele środowiska sanockiego: nakładem tutejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej wyszła monografia naukowa autorstwa Tomasza Chomiszczaka uzupełniona o przekład wybranych artykułów literaturoznawczych Pankowskiego publikowanych przezeń w pismach brukselskiego Université Libre.
acta6-okladka

Niezmiernie cieszy też fakt wydania nowego i największego jak dotąd wyboru dramatów autora „Granatowego Goździka” w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie w ramach serii „Dramat polski. Reaktywacja”. I wreszcie, last but not least, nie do przecenienia było wydanie w ostatnich latach przez środowisko krakowskie zarówno ostatniego już wywiadu rzeki z Pisarzem, jak i zbioru Jego opowiadań rozproszonych. Jednocześnie jest Marian Pankowski obiektem zainteresowań nowego pokolenia w polskiej nauce. Na konferencjach wygłaszane są referaty, powstają kolejne prace dyplomowe i dysertacje naukowe, które wnoszą świeże spojrzenie na ten, zdawałoby się, dobrze już opracowany dorobek literacki. W najnowszym numerze „Acta Pancoviana” prezentujemy trzy takie przykłady: małe fragmenty prac doktorskich Michała Bandury z Warszawy i Jana Burnatowskiego z Krakowa oraz jeden rozdział z pracy licencjackiej Przemysława Góreckiego napisanej w Poznaniu. Ten zauważalny już w Polsce głos młodych badaczy daje nam wiarę, że „odkrywanie” Pankowskiego wciąż jest procesem rozwojowym.

A owo „odkrywanie”, skoro już pozwalamy sobie na to paradoksalne w obliczu Pisarza o tak wielkim dorobku stwierdzenie, wiąże się z jeszcze innym faktem: oto w Bibliotece Narodowej w Warszawie udostępniono wreszcie przeniesione z Brukseli archiwum literackie Pankowskiego, niesłychanie obszerne i pełne dokumentów oraz tekstów, które mogą zainteresować literaturoznawców i krytyków. W niniejszym zeszycie odnajdą Państwo dwa artykuły Tomasza Chomiszczaka będące owocem wstępnego „remanentu” tych źródłowych materiałów: pierwszy tekst stanowi rodzaj sprawozdania z przeglądu wybranych pozycji archiwalnych, drugi zaś omawia bardziej szczegółowo nieznane próby dramaturgiczne Pankowskiego, które, jak się okazuje, ilością i rozmachem tematyczno-formalnym niemalże dorównują Jego znanemu już dorobkowi scenicznemu.

Rezultatem owych poszukiwań w archiwum pisarskim są także zamieszczone tu inedita: dwa nieznane utwory prozatorskie Pankowskiego powstałe około połowy lat pięćdziesiątych XX stulecia. Stanowią one prawdziwy literacki rarytas i już choćby tylko z tego powodu warto po nowy numer sięgnąć, choć, przypomnijmy, także w poprzednich latach zdarzało się nam publikować nieznane teksty autora „Smagłej swobody” — „odkryte” lub jeszcze oficjalnie niewydane.

„Acta Pancoviana” kończymy, jak zawsze, uzupełnioną — od czasu wydania poprzedniego zeszytu — bibliografią w opracowaniu Ewy Drwięgi-Bąk.

materiały nadesłane

07-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)