SANOK / PODKARPACIE. Miniony rok budżetowy w mieście zakończył się nadwyżką sięgającą niemal 3,52 mln złotych. Część tej kwoty już rozdysponowano. Pozostałe fundusze także znajdą swoje przeznaczenie. Jakie inwestycje uda się wykonać w tym roku z pieniędzy, które zostały?
Nadwyżka budżetowa, czyli środki zaoszczędzone i niewykorzystane w 2015 roku, pozwolą na przeprowadzenie różnorodnych inwestycji w bieżącym roku budżetowym.
– W puli tej sumy znalazły się także środki znaczone, czyli takie, które nie mogą być wydane na inne zadania niż wydatki, których działów i rozdziałów dotyczą – wyjaśnia Bogdan Florek, skarbnik miasta Sanoka.
W tej grupie znajdują się chociażby wydatki związane z gospodarką odpadami komunalnymi, gdzie zaoszczędzono ponad 725 tysięcy złotych, czy w programie przeciwdziałania alkoholizmowi. Tu z kolei nadwyżka sięgnęła 220 tys. złotych.
Ogółem planowano rozdzielić niespełna 2,8 mln złotych. Wśród wydatków już znalazły się takie pozycje jak: 50 tysięcy złotych w postaci dotacji na zakup ambulansu dla pogotowia ratunkowego, 50 tysięcy na uzbrojenie terenów inwestycyjnych oraz taka sama kwota na opracowanie dokumentacji modernizacji zaplecza ratusza, gdzie swoją siedzibę ma BWA.
Ponadto z nadwyżki budżetowej przeznaczono niemal 86,4 tys. złotych na projekty Miejskiej Biblioteki Publicznej: Festiwal Czytelnictwa TU CZY-TAM oraz Biblioteka 2.0. Również radni zaakceptowali i przegłosowali udzielenie dotacji celowej dla biblioteki w kwocie 33 tys. złotych na zakup kina plenerowego, które posłuży mieszkańcom jak i turystom jeszcze w te wakacje.
Kolejne 200 tysięcy zagospodarowano na przygotowanie i modernizacje sal dydaktycznych w szkołach podstawowych, gdzie zostaną zlokalizowane oddziały przedszkolne. W tym 150 tysięcy na sama modernizacje, zaś za pozostałe 50 tys. złotych zostanie sfinansowane wyposażenie.
Warto także dodać, że w tej kwocie 2,8 mln złotych początkowo znalazły się środki w wysokości 1 mln na zakup budynku od SM Mlekovita, gdzie magistrat planuje urządzić mieszkania komunalne.
– Wydatek ten był założony w pierwszym projekcie zmiany uchwały budżetowej, jednak Pan Burmistrz na sesji wniósł autokorektę i wycofał tę pozycję z proponowanych wydatków. Dlatego też łączna kwota z nadwyżki budżetowej, która została rozdysponowana wynosi nie 2,8 mln zł ale 1,8 mln zł – podkreśla Bogdan Florek.
– Z uwagi jednak na ważność problemu związanego z brakiem mieszkań komunalnych, sprawa zakupu budynku od SM Mlekovita została przesunięta do rozważenia na czwarty kwartał, w którym wiadomo też już będzie czy pojawią się wolne środki np. z oszczędności inwestycyjnych lub zwiększonych dochodów podatkowych – uzupełnia.
Jak wiemy potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Ponad 460 rodzin ciągle czeka na decyzję.
Pozostała część środków to swoista rezerwa, która posłuży na zabezpieczenie udziałów własnych w zadaniach inwestycyjnych.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz