SANOK / PODKARPACIE. Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, który stoi na Placu Harcerskim w Sanoku już niebawem zniknie z centrum miasta. Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Rzeszowie wydał pozytywną opinię dla jego przeniesienia.
Gdzie zostanie ulokowany? Decyzję pozostawiono samorządowcom.
Miasto złożyło odpowiedni wniosek w Wojewódzkim Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Rzeszowie, który wydał pozytywną opinię dotyczącą przeniesienia pomnika.
– W jaki sposób zostanie on przeniesiony pozostaje do dyspozycji samorządu. Myślę, że w czerwcu stosowną uchwałę przedstawimy Radzie Miasta Sanoka – mówi Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.
Formalnie, zanim wniosek wpłynie na radę, potrzebna jest opinia Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, o którą zwrócił się Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Uzyskanie pozytywnej opinii i tego organu wydaje się jednak formalnością.
– Był pomysł aby pomnik przenieść na cmentarz jeńców radzieckich na Olchowcach. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Będziemy szukać rozwiązania, które będzie jak najmniej kosztowne. O ile pomnik nie jest ciężki, o tyle jego spore gabaryty mogą sprawić kłopot przy samym transporcie – zaznacza włodarz Sanoka.
Z kart historii
Pierwszy pomnik zbudowano w 1945 r. i był on częścią cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami w okolicach Sanoka.
– Poległych chowano na wschodnim stoku Góry Parkowej, od strony ulicy Mickiewicza. Znajdowało się tam kilkadziesiąt mogił (w tym zbiorowe). Wiadomo też, że w listopadzie tego roku ktoś próbował go wysadzić, rzucając granat. Informację na ten temat można znaleźć w raporcie ówczesnego szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sanoku – podaje Andrzej Romaniak, historyk z Muzeum Historycznego w Sanoku.
W I połowie lat 50. XX w. szczątki czerwonoarmistów ekshumowano i przeniesiono na cmentarz przy ul. Rymanowskiej, a pomnik pozostał do połowy lat 70. XX w., kiedy został rozebrany. Ten stojący do dziś został odsłonięty w 1977 r.
– Aby pozyskać potrzebny do jego wykonania materiał, przeprowadzono w mieście zbiórkę metali kolorowych, w której brali również udział uczniowie sanockich szkół. Na ścianie za pomnikiem istniała inskrypcja: „Pamięci żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o wyzwolenie Sanoka”. Na początku lat 90. XX wieku, z inskrypcji usunięto słowa „Armii Czerwonej” – dodaje A. Romaniak.
red.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz