REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Na wiosnę ruszy budowa sanockich basenów. Wykonano kolejny ważny krok

SANOK / PODKARPACIE. Wiosną, na placu budowy Centrum Rehabilitacji i Sportu przy MOSiR w Sanoku zostanie wbita pierwsza łopata. Rozpocznie się zatem najbardziej widoczny dla mieszkańców etap realizacji inwestycji. W międzyczasie, podejmowanych jest szereg czasochłonnych czynności, bez których rozpoczęcie prac ekipy budowlanej nie byłoby możliwe.

Duże inwestycje wymagają wiele czasu na przygotowanie skomplikowanej dokumentacji oraz przestrzegania procedur przetargowych. Te z kolei wymuszają pewien harmonogram działań, który określił burmistrz wyznaczając zakres działań dla Urzędu Miasta i MOSiR-u by sprawnie przygotować przedsięwzięcie budowy Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku.

Możliwie szybkie tempo jest ważne nie tylko z powodu ogromnych oczekiwań społecznych i wcześniejszych zapowiedzi burmistrza Tadeusza Pióro. Także dlatego, że już w II kwartale przyszłego roku powinna ruszyć budowa, tak by jak najszybciej mogły zostać uruchomione środki ministerialne przyznane przez ministra Sportu i Turystyki na budowę kompleksu. Choć wkład ministerstwa to dofinansowanie do 50% wydatków na inwestycję, ale bez tych pieniędzy w ogóle nie można byłoby marzyć o basenie w Sanoku. Całkowity koszt budowy kompleksu szacuje się na ponad 20 mln zł.

Wśród projektów dofinansowanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki na czwartym miejscu znalazła się budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie sanockiego MOSiR. W sprawie lobbował poseł Piotr Uruski. Po wielu zabiegach udało się zdobyć dofinansowanie.

Piotr Uruski

Piotr Uruski

Bardzo się cieszę, że Sanokowi udało się znaleźć na liście 32 zadań, kluczowych dla polskiego sportu. Od początku mojej obecności w Sejmie, staraliśmy się o pozyskanie dofinansowania na tę ważną dla sanoczan inwestycję. Była to dla mnie ogromna motywacja do pracy w sejmowej komisji sportu – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP z ziemi sanockiej.

Wizyta w ministerstwie

Wizyta Piotra Uruskiego i Tadeusza Pióro w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Od lewej: Tadeusz Pióro, minister Witold Bańka, Piotr Uruski.

17 października minął termin składania ofert na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu, którego obecność jest wymagana w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską. Wyłoniona spośród ofert instytucja będzie nadzorować przebieg projektowania oraz realizacji inwestycji. Niemalże równocześnie został ogłoszony przetarg na budowę Centrum w systemie projektuj-buduj. Termin składania ofert minie 24 listopada br. Ze względu na narzucone terminy na rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy przyjdzie jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Tomasz Matuszewki

Tomasz Matuszewski

Wspólnie z burmistrzem Tadeuszem Pióro jesteśmy właśnie w drodze do Warszawy. Jedziemy na konsultacje ze związkami sportowymi, podpisujemy z nimi oświadczenia wsparcia naszej inwestycji. Na dzień dzisiejszy już 5 polskich związków sportowych wyraziło poparcie dla budowy sanockiego kompleksu, co z całą pewnością wzmacnia naszą pozycję negocjacyjną. W ostatnim czasie, zyskaliśmy poparcie dwóch kolejnych związków: PZŁF – Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego oraz PZSN START – Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych ,,START” – mówi Tomasz Matuszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku.

Ponadto, sanocka delegacja odbędzie spotkanie w ministerstwie sportu. Przekazane zostaną ważne dla inwestycji dokumenty. Kolejne, na biurko ministra będą musiały trafić do 15 maja i będą związane z pozwoleniem na budowę.

Ponieważ budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu MOSiR w Sanoku wpisana jest do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, inwestor czyli Gmina Miasta Sanoka zobligowana jest do przedstawiania kolejnych dokumentów do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do dziś minister otrzymał już następujące dokumenty:

1) Uchwałę NR XXIV/207/16 Rady Miasta Sanoka z dnia 6 września 2016r. w sprawie wyrażenia zgody na realizacje zadania pod nazwą
,,Budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku”
2) Zatwierdzony program funkcjonalno – użytkowy.
3) Kartę informacyjną Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku,
4) Ogólne warunki wykonania i odbioru robót budowlanych – Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku z niezbędną infrastrukturą techniczną wraz z zagospodarowaniem terenu
5) Zatwierdzony operat hydrauliczny dla Budowy Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR w Sanoku.
6) Dokumentację badań podłoża gruntowego.

Tadeusz Pióro

Tadeusz Pióro

W ostatnich dniach wyłoniliśmy również osobę, która będzie pełnić bardzo odpowiedzialną funkcję – inżyniera kontraktu. Do konkursu zgłosiły się trzy osoby. Braliśmy pod uwagę szczególnie kadrę ekspertów, jaką dysponowali kandydaci oraz cenę. Inżynier kontraktu będzie nadzorował zarówno etap projektowania jak i samych prac budowlanych – wyjaśnia Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka.

021-1024x7281-1024x7281-1024x728

Wizualizacja Centrum Rehabilitacji i Sportu MOSiR Sanok

Budowa CRiS, przy ul. Królowej Bony 4 pełnić będzie funkcje zarówno sportowe jak i rehabilitacyjne. Całość inwestycji ma być kompleksowo dopasowana do infrastruktury posiadanych obiektów, tworząc ośrodek zapewniający wszystkim korzystającym odnowę biologiczną i rehabilitację, a także wpływający na rozwój fizyczny zawodników i ich przygotowanie do zmagań sportowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Tomasz Matuszewski

Tomasz Matuszewski

Wszystko idzie zgodnie z planem. Niestety, niczego nie możemy przyspieszyć. Jesteśmy zobligowani do dotrzymania wszelkich terminów, jakie zakładają przepisy. W międzyczasie, staramy się o pozyskanie dofinansowania z innych źródeł. Poza środkami z MSiT, miasto i MOSiR prowadzą działania mające na celu otrzymanie środków z RPO, ROPS oraz PEFRON-u. Chcemy stworzyć najkorzystniejszy dla miasta montaż finansowy – zaznacza Tomasz Matuszewski.

Tadeusz Pióro

Tadeusz Pióro

Realizacja tej inwestycji to dla nas priorytet. Choć jeszcze nie została wbita symboliczna łopata, to do tej pory zostało wykonane już bardzo dużo pracy, tej niewidocznej dla mieszkańców, wykonywanej w urzędowych gabinetach, bez której jednak nie można byłoby rozpocząć budowy. Wszystko idzie zgodnie z planem. Przez zimę powinno udać się pokonać konieczną biurokrację, tak by z początkiem wiosny ruszyły pracy na placu budowy. A więc, byle do wiosny… – mówi z entuzjazmem gospodarz miasta, Tadeusz Pióro.

źródło: Red., materiały nadesłane

pool-1227098_1920

18-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)