REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Otwarcie wystawy fotografii „Niech wiatr cerkiewny gra…”

SANOK / PODKARPACIE. Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku zaprasza na otwarcie wystawy fotografii „Niech wiatr cerkiewny gra…” 25 sierpnia 2016 (czwartek), godz. 17:00 w Sali Gobelinowej w podziemiach sanockiego zamku. Wystawa czynna do 25 września 2016. Wstęp wolny.

Cieszący się coraz większą popularnością, prezentowany w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą cykl wystaw „Cerkiewne Opowieści” zaskakuje różnorodnością zmieniającego się materiału zdjęciowego wzmocnionego dodatkowo opowieścią będącą często bardzo intymnym przeżyciem chwili towarzyszącej spotkaniom z Drewnianymi Paniami. Fotografie powstały w czasie wędrówek po Roztoczu, Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Beskidzie Sądeckim oraz Podlasiu. Autorzy starają się przybliżyć temat życia i śmierci cerkwi – budowli i cerkwi o ludzkim obliczu, obrzędy, przenikanie się kultur oraz różnorodność wyznaniową. Wystawie towarzyszy chwila zadumy na przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością Drewnianych Pań często popadających w ruinę i odchodzących w niebyt ale równie często rozkwitających pod opieką różnych wspólnot wyznaniowych.

1_Hańczowa

„…Zanurzone po pępki w cerkwi baniach…” radość, tęsknota, wspomnienie. Szum lasu na granicy połoniny, a w dole cerkwie – tętniące życiem i te które odchodzą… umarłe, ale nie zapomniane.

Wielkie Oczy – upał był okrutny. Żywej duszy – wszyscy schronili się przed słońcem. Została cerkiew, murowana, grożąca zawaleniem, podparta drągami, samotna w ciszy upału. Miły pan z miejscowego urzędu udostępnił nam ją mimo potu zalewającego mu oczy i przerażenia, że wpuszczając do środka, pogrzebie nas żywcem…

Wólka Żmijowska – zaledwie kilka domów i tuż, tuż ukraińska granica. Znikąd wyłonił się pogranicznik. Wylegitymował nas, skierował po cerkiewne klucze do gospodarstwa obok i… odjechał. Gospodyni wyszła przed dom uśmiechając się do nas szeroko: O, goście przyjechali! Dam wam dam, tylko ci ostatni z Krakowa to Tabernakulum ukradli… Robi się nam głupio. Po skończonej pracy siadamy w cieniu pod jabłonką. Potem obowiązkowo oglądamy cały przychówek – jego właścicielka pokazuje nam go z dumą: króliczki, kury, gęsi… Częstuje nas świeżym sokiem malinowym opowiadając o historii miejsca, w którym jesteśmy. Cudowni ludzie! Z radością tam wrócimy.

Małgorzata Radziejowska

Od kilkunastu lat związana z branżą informatyczną. Skupia w sobie dwa światy – jeden ścisły, zaplanowany, konkretny – inżynierski; drugi oderwany od rzeczywistości, pełen różnorodnych doznań, olśnień, pogoni za chwilą.

Fotografią zajmuje się od kilku lat – odkrycie potencjału nastąpiło nagle i było zaskakujące dla niej samej. Dziś nie wyobraża sobie życia bez chwil zapomnienia z aparatem. Nie potrzebuje wyjazdów w odległe zakątki aby tworzyć nowe cykle zdjęć. Płynnie przechodzi z form makro do reportażu. Uczy się odkrywać nowe oblicza fotografii. Głowa pełna pomysłów twórczych, jeszcze niezrealizowanych.

Dorastając w Sanoku żyła obok problemu różnych religii i narodowości. Tym bardziej stał się jej bliski poruszany temat życia i śmierci cerkwi. Obecna wystawa jest owocem kilkuletniego zbierania materiału – czasem przypadkiem i przy okazji, a czasem świadomych wyjazdów do konkretnych miejsc i powrotów tak, aby zrobić to jedno jedyne zdjęcie.

Ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także nagrody w konkursach fotograficznych.

Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

Janusz Skórski

W latach 1986-88 pracując w reporterskich ekipach filmowych w Telewizji Kraków doskonalił swój warsztat. Od 1990 roku pracuje w laboratoriach fotograficznych współpracując jednocześnie z wieloma czasopismami. W latach 2005 – 2011 był wiceprezesem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W KKF działa nieprzerwanie od 1995 r. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

Jego ulubione tematy to pejzaż i malowanie światłem. Doskonale czuje się w reportażu oraz w innych formach fotografii, łącząc to co nowoczesne z nutą melancholii i zadumy. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują misteria. Fotografie z Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej od wielu lat odwiedzają różne miejsca w Polsce oraz za granicą.

Ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wielokrotnie prezentowanych w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech i Danii. Brał dział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych, gdzie wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany oraz w wystawach zbiorowych w Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Słowacji i Białorusi.

Zapr_cerkiew_www

22-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)