REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Przyrodnicy uratowali drzewa przed zębami bobrów (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Przyrodnicy z Ligi Ochrony Przyrody zabezpieczyli 59 drzew nad rzeką San. Zostały one osłonięte przed zębami bobrów metalową siatką. Problem z dużą populacją bobrów występuje od kilku lat. Jeden osobnik tylko w ciągu jednej nocy potrafi „skosić” gigantyczne drzewo. 

Bobry żyją w Sanoku od kilku lat, szczególnie upodobały sobie miejsce w okolicy Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil. Te gryzonie , żerują głównie w nocy i o świcie, ale już ślady ich zębów widoczne są na wielu drzewach. Bobry zniszczyły zdrowe drzewa nad Sanem, w sumie podcięły lub ścięły już kilkadziesiąt okazałych drzew. Kilka z nich należałoby natychmiast wyciąć. W najcieńszych miejscach wyglądają prawie jak ołówki i grożą zawaleniem.

IMG_0726

 

Te zwierzaki mogące ważyć do 30  kilogramów i mierzyć do metra długości są precyzyjne jak drwale. Podgryzły drzewa tuż nad rzeką, ale także te rosnące z dala od wody. Na prośbę Zarządu Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody, Urząd Miasta zakupił metalową siatkę, którą przyrodnicy otoczyli drzewa. Czasami ich obwód przekraczał 3 i 3,5 m, co mogło by świadczyć, że są to 80 i 100 letnie wierzby.

Z tego co wiem, inne miasta nie prowadzą tego typu ochrony przed bobrami – wyjaśnia sanocki przyrodnik, Ryszard Rygliszyn prezes ZOB LOP – Metalowa siatka wystarczy, by brzegów rzeki nie szpeciły uschnięte drzewa. Bobry zaś, sobie tym krzywdy nie zrobią, a gdy będzie mniej pożywienia, jest nadzieja, że opuszczą ten teren i popłyną szukać innego miejsca.

Akcję wsparli: Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, Ryszard Rygliszyn, Janusz Nastyn, Franciszek KitaPaweł Radosz, Piotr Hanejko, Grzegorz Adamusiński.

materiały nadesłane

26-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)