REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Śledztwo w sprawie „afery laptopowej” będzie kontynuowane! Sąd uchyla postanowienie prokuratury

SANOK / PODKARPACIE. Sąd Okręgowy w Krośnie uchylił dzisiaj postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie projektu związanego z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu realizowanego w Sanoku. Sąd przekazał wytyczne prokuratorowi, który będzie kontynuował czynności wyjaśniające.

Sąd Okręgowy w Krośnie uznał za zasadne wątpliwości zawarte w zażaleniu złożonym przez sanocki magistrat. Prokuratura Okręgowa w Krośnie prowadząca czynności w tej sprawie pospieszyła się wydając postanowienie o umorzeniu śledztwa. Sędzia wskazał precyzyjne czynności, które muszą zostać zrealizowane przed ogłoszeniem ostatecznych wniosków.

Przypomnijmy, chodzi o projekt unijny „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie miasta Sanoka” realizowany przez magistrat w latach 2011-2014. Celem było jak najszersze udostępnienie wygód i możliwości, jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu i komputera. Beneficjentami zostali mieszkańcy znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

Wartość projektu wyniosła ponad 5,2 mln zł z czego blisko 4,5 mln zł stanowiło dofinansowanie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Z pomocy skorzystało 300 rodzin. Akcja miała funkcjonować do 2018 roku. W jej ramach przeprowadzono szkolenia z zakresu obsługi komputera i co najistotniejsze, każdy otrzymał laptopa z bezpłatnym dostępem do sieci.

Problemy pojawiły się w momencie, kiedy Władza Wdrażająca Programy Europejskie zdecydowała się na przeprowadzenie kontroli. Pod lupę trafiła szczególnie wymiana laptopów na nowe po trzech latach użytkowania. Ten zabieg uznano za nieprawidłowy wskazując, że komputery mogłyby zostać zmodernizowane, co zdecydowanie zmniejszyłoby koszty.

W efekcie „zamrożono” finansowanie, a magistratowi grozi zwrot około 2,5 mln zł (2 mln zł zwrotu i 360 tys. zł niezapłaconych zobowiązań).

W lutym 2015 roku włodarze Sanoka zdecydowali się skierować wniosek do prokuratury. W grudniu sprawę umorzono. Po zażaleniu złożonym przez władze miasta, prokurator przeprowadził dodatkowe czynności wskazane przez autora dokumentu. I tym razem, nie pojawiły się okoliczności, które uzasadniałyby kontynuowanie śledztwa. Dlatego też, akta sprawy wraz z zażaleniem, trafiły do sądu.

Więcej informacji wkrótce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Miażdżący raport po kontroli „laptopowego” projektu. Prokurator nie kontynuuje śledztwa

Informacja o wznowieniu działań prokuratury:

SANOK: Nowe przesłuchania w sprawie „afery laptopowej”. Czy miasto będzie musiało zwrócić 2,5 mln złotych?

O umorzeniu śledztwa informowaliśmy tutaj:

SANOK: Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie „afery laptopowej”. Były burmistrz: Sprawiedliwość istnieje

Z kolei wiadomość o wniosku Urzędu Miasta w Sanoku do prokuratury prezentowaliśmy tutaj:

Jest wniosek do prokuratury w sprawie sanockiej „afery laptopowej”. „Miasto tego nie udźwignie”? (FILM)

laptop-762548_1920

18-02-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)