BIESZCZADY / PODKARPACIE. Trasa kurierska „Las” to ważny projekt służący edukacji oraz budowaniu poczucia tożsamości narodowej. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” w Sanoku przy współpracy z Hufcem ZHP Ziemi Sanockiej i Klubem Historycznym im. Armii Krajowej. Ponadto Muzeum Historii Polski dofinansowało to zadanie 10 tys. złotych z programu „Patriotyzm Jutra”. Już niedługo uroczyste odsłonięcie Tablicy w Żubraczem.
Projekt – Trasa kurierska „Las” obejmuje kilka zadań uzupełniających i porządkujących wiedzę na temat trasy kurierskiej z Sanoka do Budapesztu, łączącej Polskie Państwo Podziemne z rządem na uchodźstwie. Uczestnikami zadania będzie grupa historyków z Koła Historycznego im. Armii Krajowej w Sanoku oraz młodzież harcerska. Zadanie będzie realizowane od marca do końca października 2016 roku, w kilku miejscowościach, których mieszkańcy byli najbardziej zaangażowani – naprzód w pomoc idącym masowo na Węgry ochotnikom do polskiego wojska, a potem w organizację trasy: Sanok, Zagórz, Baligród, Czaszyn, Bukowsko, Żubracze.
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania
- założenie strony projektu i umieszczenie na niej już zebranych materiałów na temat trasy kurierskiej „Las”,
- sporządzenie nagrań relacji żyjących jeszcze świadków wydarzeń, spisanie nagrań i umieszczenie ich na stronie;
- opracowanie biogramów kurierów oraz organizatorów trasy;
- opracowanie 2 artykułów i opublikowanie ich w prasie lokalnej,
- umieszczenie na terenie dawnego dworu w Żubraczem tablicy informującej, że mieścił się tutaj najważniejszy punkt kontaktowy na tej trasie,
- zorganizowanie na 2 sesji popularnonaukowych na temat łączności KG ZWZ – AK z zagranicą, ze szczególnym uwzględnieniem trasy „Las”, dla mieszkańców Cisnej i Sanoka;
- zorganizowanie rajdu pieszego fragmentem dawnej trasy „Las” z Baligrodu do Żubraczego.
Celem projektu jest zgromadzenie i upowszechnienie informacji na temat trasy kurierskiej ZWZ – AK o kryptonimie „Las” prowadzącej z Sanoka na Węgry (Ungwar), funkcjonującej w latach 1940-1942 oraz kontynuowanie upamiętniania ludzi, szczególnie zasłużonych dla utrzymania łączności Komendy Głównej ZWZ – AK z polskim rządem na uchodźstwie (w roku 2012 zostały umieszczone 2 tablice – koło Czaszyna i w Maniowie, przy drodze na Balnicę). Celem ogólnym zaś edukacja historyczna, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, promowanie postaw patriotycznych i wzorców osobowych godnych naśladowania.
Jadwiga z Gedroyciów Kociatkiewicz
Umieszczenie w Żubraczem tablicy upamiętniającej Jadwigę z Gedroyciów Kociatkiewicz to zadanie, którym sanocki hufiec ZHP zajmuje się od 2 lat. W tym dziele wspiera harcerzy wiele osób: Nadleśnictwo Cisna udostępniło teren i wykonuje prace montażowe, geodeta Grzegorz Poliwka sporządził mapę projektową, architekt Mariola Sidor opracowała projekt. Uzyskano akceptację nadzoru budowlanego i ROPWiM w Warszawie. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się 19 września (poniedziałek) o godz. 15.00. Potem, w sali Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbędzie się sesja popularnonaukowa, podczas której referaty, bogato ilustrowane fotografiami, zaprezentują – Krystyna Chowaniec, inicjatorka i koordynatorka całego przedsięwzięcia oraz Andrzej Romaniak, historyk z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Ostateczny projekt tablicy w Żubraczem
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz