REKLAMA
REKLAMA

Trasa kurierska „Las”. Uhonorowanie postaci Jadwigi z Gedroyciów Kociatkiewicz

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Trasa kurierska „Las” to ważny projekt służący edukacji oraz budowaniu poczucia tożsamości narodowej. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” w Sanoku przy współpracy z Hufcem ZHP Ziemi Sanockiej i Klubem Historycznym im. Armii Krajowej. Ponadto Muzeum Historii Polski dofinansowało to zadanie 10 tys. złotych z programu „Patriotyzm Jutra”. Już niedługo uroczyste odsłonięcie Tablicy w Żubraczem.

Projekt – Trasa kurierska „Las” obejmuje kilka zadań uzupełniających i porządkujących wiedzę na temat trasy kurierskiej z Sanoka do Budapesztu, łączącej Polskie Państwo Podziemne z rządem na uchodźstwie. Uczestnikami zadania będzie grupa historyków z Koła Historycznego im. Armii Krajowej w Sanoku oraz młodzież harcerska. Zadanie będzie realizowane od marca do końca października 2016 roku, w kilku miejscowościach, których mieszkańcy byli najbardziej zaangażowani – naprzód w pomoc idącym masowo na Węgry ochotnikom do polskiego wojska, a potem w organizację trasy: Sanok, Zagórz, Baligród, Czaszyn, Bukowsko, Żubracze.

W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania

  •  założenie strony projektu i umieszczenie na niej już zebranych materiałów na temat trasy kurierskiej „Las”,
  • sporządzenie nagrań relacji żyjących jeszcze świadków wydarzeń, spisanie nagrań i umieszczenie ich na stronie;
  • opracowanie biogramów kurierów oraz organizatorów trasy;
  • opracowanie 2 artykułów i opublikowanie ich w prasie lokalnej,
  • umieszczenie na terenie dawnego dworu w Żubraczem tablicy informującej, że mieścił się tutaj najważniejszy punkt kontaktowy na tej trasie,
  • zorganizowanie na 2 sesji popularnonaukowych na temat łączności KG ZWZ – AK z zagranicą, ze szczególnym uwzględnieniem trasy „Las”, dla mieszkańców Cisnej i Sanoka;
  • zorganizowanie rajdu pieszego fragmentem dawnej trasy „Las” z Baligrodu do Żubraczego.

Celem projektu jest zgromadzenie i upowszechnienie informacji na temat trasy kurierskiej ZWZ – AK o kryptonimie „Las” prowadzącej z Sanoka na Węgry (Ungwar), funkcjonującej w latach 1940-1942 oraz kontynuowanie upamiętniania ludzi, szczególnie zasłużonych dla utrzymania łączności Komendy Głównej ZWZ – AK z polskim rządem na uchodźstwie (w roku 2012 zostały umieszczone 2 tablice – koło Czaszyna i w Maniowie, przy drodze na Balnicę). Celem ogólnym zaś edukacja historyczna, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, promowanie postaw patriotycznych i wzorców osobowych godnych naśladowania.

Jadwiga Kociatkiewicz - po wojnie

Jadwiga z Gedroyciów Kociatkiewicz

 

Umieszczenie w Żubraczem tablicy upamiętniającej Jadwigę z Gedroyciów Kociatkiewicz to zadanie, którym sanocki hufiec ZHP zajmuje się od 2 lat. W tym dziele wspiera harcerzy wiele osób: Nadleśnictwo Cisna udostępniło teren i wykonuje prace montażowe, geodeta Grzegorz Poliwka sporządził mapę projektową, architekt Mariola Sidor opracowała projekt. Uzyskano akceptację nadzoru budowlanego i ROPWiM w Warszawie. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się 19 września (poniedziałek) o godz. 15.00. Potem, w sali Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbędzie się sesja popularnonaukowa, podczas której referaty, bogato ilustrowane fotografiami, zaprezentują – Krystyna Chowaniec, inicjatorka i koordynatorka całego przedsięwzięcia oraz Andrzej Romaniak, historyk z Muzeum Historycznego w Sanoku.

 

Tablica w Żubraczem

Ostateczny projekt tablicy w Żubraczem

 

materiały nadesłane

25-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)