REKLAMA
REKLAMA

Wyjątkowy japońsko-polski koncert w PSM

SANOK / PODKARPACIE. Państwowa Szkoła Muzyczna w Sanoku zaprasza na „Koncert – Muzyki Polskiej i Japońskiej” w wykonaniu Miho Kurihary – fortepian (Tokio – Japonia) i Piotra Nikla – śpiew (solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”).

Koncert – Muzyki Polskiej i Japońskiej
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku (ul. Podgórze 25)
2 lutego 2016 (wtorek), godz. 17.00.
Wstęp bezpłatny

Koncert Muzyki Polsko - Japońskiej Miho Kurihara (2)

W programie usłyszymy utwory kompozytorów polskich takich jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski oraz kompozytorów japońskich Kozaburo Yamada, Yoshinao Nakada, Kishio Hirao. W kolejnej części koncertu usłyszymy japońskie melodie ludowe oraz polskie popularne kolędy.

Patronem koncertu jest Instytut Polski w Tokio oraz Portal Esanok.pl

Serdecznie zapraszamy!kuriharaMiho Kurihara

Urodziła się w Tokio, Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Po ukończeniu Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio i kontynuowała studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Kazimierza Gierżoda. W 2003 roku uzyskała stypendium polskiego rządu w formie dwuletniego stażu naukowego na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracowała tam z prof. Tatianą Shebanovą.

W latach 2006-2008 odbyła staż naukowy także jako stypendystka Rządu Polskiego w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poszerzała swoją wiedzę z zakresu muzyki polskiej pod kierunkiem prof. Zofii Helman. W 2008 roku podjęła studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. T. Shebanovej i J. Drzewieckiego.

Miho Kurihara jest laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Otrzymała liczne nagrody, m. in. nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie (2012). Występowała z recitalami w Japonii i w Polsce, m. in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Zielonej Górze, Sosnowcu i Elblągu. Grała także na koncertach, międzynarodowych festiwalach i uroczystościach w wielu miastach m. in. w Gdańsku, Białymstoku, Zakopanem, Głogówku, Malborku, Kielcach i Sanoku.

Obecnie pracując jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polski w Tokio (przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii) występuje w różnych scenach muzycznych oraz kulturalnych jako pianistka i tłumaczka. W lutym 2015 roku została Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku, gdzie przez ostatnie sześć lat swojego pobytu w Polsce spełniała się jako nauczycielka w klasie fortepianu w PSM I i II st., SSM II st. oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka.


nikielPiotr Nikiel

Śpiewak (tenor), urodzony w Bielsku-Białej, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie st. wykł. Haliny Skubis oraz Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie. Jako solista występował na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych im. Ludviga van Beethovena w Prudniku, Moritza Brosiga w Paczkowie czy wykonując lirykę wokalną w Bremen. W czasie swojej kariery artystycznej śpiewał także na scenie Filharmonii Rzeszowskiej, Opolskiej oraz Zabrzańskiej.

Od 2006 roku związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którego jest jednym z najbardziej utalentowanych solistów, wzbogacających wokalnie chór Zespołu. Jego ogromne zaangażowanie w doskonalenie swojego talentu, samodzielne sięganie po dodatkowe formy wyrażenia artystycznej ekspresji powoduje, że jest wyróżniającym się artystą Zespołu. Znakomity śpiewak, którego walory głosowe pozwalają na doskonałą interpretację różnorodnego repertuaru. Doceniając wszechstronność jego talentu, przez lata pracy w Zespole „Śląsk” kierownictwo artystyczne powierzało mu różnorodne wokalne zadania – od repertuaru ludowego, poprzez klasyczny, sakralny aż po operowy – w każdym wspinał się na najwyższy poziom artystycznego kunsztu.

Piotr Nikiel jest wybitnym tenorem, który znakomicie odnajduje się także w repertuarze obcojęzycznym: włoskim, niemieckim, francuskim, łacinie oraz japońskim. Od wielu lat w Zespole „Śląsk” jest jednym z Trzech Tenorów, którzy przebojem zdobywają serca publiczności wykonując m.in. Pieśni Neapolitańskie i pieśni operetkowe. Będąc wyróżniającym się solistą Zespołu „Śląsk” wykonywał partie solowe podczas nagrań wydawnictw płytowych Zespołu, m.in. „Starzyk – pieśni górnicze” (wydawnictwo posiada status Złotej Płyty), „Idą Powstańcy – pieśni powstańców górnośląskich”, „Hej, koło Cieszyna – pieśni Ziemi Cieszyńskiej” (nominacja do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki 2010 w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”). Wszechstronny talent wokalny Piotra Nikla stawia go w szeregu najwybitniejszych artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” młodego pokolenia. Za swoje osiągnięcia w pracy artystycznej Zespołu, w 2014 roku został wyróżniony Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

materiały nadesłane

29-01-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)